Относно войната Русия – Украйна кандидат депутатът от „Солидарна България“ и водач на евролистата Ваня Григорова смята, че са необходими преговори за потушаване на конфликта и силно се надява военнолюбците да бъдат изринати от следващия ЕП и от следващата ЕК. Това заяви тя в интервю пред DIR.BG
– Но ние сме членове на НАТО и няма как да избягаме от определени задължения…
– Първо, ние не сме подчинени на НАТО, ние сме държава-членка (подчертавам: държава, а не територия!) и трябва да имаме позиция, която отговаря и на националните ни интереси.
Тези дни унгарският премиер Виктор Орбан заяви, че негов екип от експерти и юристи вече разглеждат вариантите за това как Унгария да остане част от НАТО, но да има възможност да не участва във военни конфликти, които текат извън териториите на държавите-членки. И това няма да е прецедент. Ще напомня, че през 1966 г. легендарният президент на Франция Шарл де Гол изважда Франция от военната структура на НАТО и закрива 29 бази на френска територия. Страната му остава част само от политическата структура на Алианса. Тогава де Гол решава, че това е в интерес на Франция. Ние можем да решим същото.
– А как ще защитите интересите на България по отношение на миграцията и какво ще направите, за да влезе страната ни в сухопътен Шенген?
– И тук трябва да попитаме отново защо се прилага това европейско лицемерие. Кога приемането на мигранти е било условие за влизане в Шенген? Никога. Кога е имало възможност една държава да влезе по въздух и вода в Шенген, но не и по суша? Никога. Няма такива критерии, няма такива регламенти. И някак за България се появяват регламенти, които до този момент не съществуват. До този момент, ако имахме управляващи, които защитават националния интерес, нямаше да приемат тази гавра със страната ни, а щяха да наложат вето, на което и да е следващо решение на ЕС, така че да извоюват влизането на България в Шенген без значение какви са останалите ни политики в областите от обществения живот.
– А в кое политическо семейство се виждате в Европарламента, за да можете да реформирате някои от политиките на Евросъюза и да изпълните вашите виждания?
– Опасявам се, че Партията на европейските социалисти и групата на социалистите и демократите в частност загърбиха проблемите на работещите европейци и започнаха да се занимават предимно с малцинствената тематика. За десните, консерваторите и националистите няма как въобще да говорим, камо ли за либералите, които не са либерали по отношение на човешките права, опасявам се, а са икономически либерали. Нещо, което е в тотален противовес с нашите виждания.
Затова гледаме с надежда към Блока на Сара Вагенкнехт – новата лява формация в Германия, която се очаква да излъчи значителен брой депутати в Европейския парламент, около които да се формира и група в Европейския парламент. Надяваме се да можем да работим заедно с тях в Брюксел.
– Чуват се към вас упреци, че се стремите да завладеете лявото пространство, къде е вашият фокус? Има ли страх в БСП от вашата формация, защо не ви пожелаха и в „Левицата“?
– Ясно е, че БСП се страхуват, щом прицелиха към нас цяла негативна кампания. Тук ще направя едно уточнение – визирам само и единствено върхушката на партията около Нинова,
но не и редовите социалисти, на които съм благодарна за подкрепата и усилията по време на битката за София. Рамо до рамо с тях сме били и в редица други битки за различни каузи и вероятно ще продължим да бъдем.
Но тази ревност и страх от мен се появиха на „Позитано“ 20 още във въпросната кампания за местните избори. Ако Нинова искрено желаеше успеха на градската организация на собствената си партия, тя едва ли щеше да излезе пред телевизионните камери в разгара на кампанията и да заяви, че аз нямам никакъв шанс. Нямаше да саботира и регистрацията на листата за общински съветници до последния момент.
Впоследствие от свои източници научих, че един от приближените й – Калоян Методиев, е пуснал сигнал срещу мен в НАП.
И след приключване на кампанията приходната агенция ми направи проверка за пет години назад. От това, разбира се, не произтече нищо – не знам Методиев какво е очаквал да открие у човек, който цял живот е разчитал на наемния си труд, а в последните години е работил за възнаграждение от 1600-2000 лева.
Не желая да влизам в съревнование с БСП и с „Левицата“ по въпроса кой е автентично ляв. Но категорично няма да отстъпя от това, че в челото на нашите листи има най-много автентични представители на работещите българи. Включително мои колеги синдикалисти, които са се посветили на защитата на интересите на работещите и са вършили това, както през становища и дебати в различни комисии и институции, така и през протести и стачки когато се е налагало. Защото ние владеем добре инструментариума на синдикализма, но ако се самоограничаваме само в неговите рамки е ясно, че ефективността ни ще бъде ограничена. А на тези, които казват, че синдикалисти нямат място в политиката бих отговорила, че в редица европейски социалдемократически партии има дори квоти за такива автентични представители на работещите граждани. И именно там интересите на обикновените хора са много по-силно защитени и няма толкова силна олигархия. Кой не желае това да се случи и у нас?
Но най-важното за мен е, че темите, които задаваме, и проблемите, които поставяме, изведнъж станаха важни и за други партии. Явно не сме толкова „малки“ и „слаби“, щом кампанията ни вече дава резултат.
Даже чух, че и г-н Свиленски щял да представлява работещите хора. Ама как ще представляваш работещите, след като за самия теб не е ясно какво си работил извън политиката и работил ли си изобщо някога нещо? Кой ще те припознае?
– Ако „Солидарна България“ влезе в НС с кого ще си партнира? Бихте ли влезли в нечий кабинет, в нечия коалиция?
– Многократно съм отговаряла на този въпрос. Влизаме в парламента, за да променяме дневния ред, а не за да искаме министерски кресла. Бихме партнирали по отделни теми с формации, които подкрепят наши искания и законопроекти. Ще се радвам, ако в следващия парламент има повече депутати от формации, които се определят като носители на социални идеи. Не виждам поле за сътрудничество с десни формации, които систематично предават интересите на България. Няма да участваме и в сглобки с ГЕРБ и ДПС, които се очертават като основни играчи. Специалистите по сглобки с тях са други. С „Възраждане“ бихме могли да си партнираме по някои теми – например запазването на българската енергетика, но за съжаление социалните политики не са в техния фокус.
– Виждате ли едно стабилно правителство след тези избори?
– Аз по-скоро смятах, че ще има такова, когато беше сложен край на преговорите за ротацията. Напомням думите на Мария Габриел от тогава, че времето за преговори не е загубено, тъй като ГЕРБ и ПП-ДБ имат 99% припокриване на приоритетите, което сочи за единна политика, идеология и визия за развитие на страната. Това не е нашата политика, още повече, че те продължиха разграждането през концесии и либерализации и пр. действия за оттегляне на държавата от реалната икономика. В рамките на предизборна кампания обаче изведнъж спряха да говорят за общите си идеи, които споделяха до онзи ден, свеждайки дебата до междуличностни отношения и заговори, заливаха се с нечистотии. Това сочи за ниска политическа култура и на двете големи формации, опасявам се. Макар че аз очаквам след изборите пак да сменят плочата и пак да се сглобят по някакъв начин. Видях и някои реверанси от страна на г-н Костадин Костадинов. Ще поживеем, ще видим…
Истината е, че избирателят, който иска още от същото и в следващия парламент, разполага с много повече от един избор. Единствените, които имаме шанс да покажем нещо различно от вече видяното, това сме ние от „Солидарна България“
КУПУВАНЕТО И ПРОДАВАНЕТО НА ГЛАСОВЕ Е ПРЕСТЪПЛЕНИЕ!
ПЛАТЕН РЕПОРТАЖ
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски