Общият размер на отпуснатите от банките жилищни заеми нарасна с 4,12 млрд. лв. за година и към края на месец април достигна 21,4 млрд. лв., показват данни на БНБ, цитирани от Труд. Това представлява невиждан досега в България ръст с 23,9%. Само за месец жилищните кредити са нараснали с 463 млн. лв.
Причината за тегленето на това абсолютно по разер количество кредити може да е паниката от инфлацията, която изяжда спестяванията на хората. Българите имат навика от години да инвестират в недвижимост, за да опазят парите си от обезценка. Те не рискуват в инвестиране в акции, а именно в апартаменти. Малка част от населението инвестира в злато.
Но тъй като истерията за инвестиране на спестените пари е всеобща и цените на имотите литнаха до небето. Поради тази причина заделените бели пари за черни дни не стигат и сънародниците ни са принудени да теглят кредити.
Българите теглят все повече и потребителски кредити.
Отпуснатите от банки потребителски кредити за домакинствата за година нарастват с 14% и достигат 17,74 млрд. лв., показват данните на БНБ.
Голяма част от тези заеми са за ремонт в дома или за покупка на обзавеждане и домакински уреди. Според Труд, че желанието на хората да живеят в по-уютен дом е основният двигател на кредитирането в страната.
Заради големия ръст на жилищните кредити преди няколко дни БНБ разпореди на банките при отпускането на ипотечни заеми да следят поне шест показателя.
Сред тях са какво е съотношението между размера на кредита и стойността на обезпечението, съотношението между размера на вноските по кредита и месечния доход на кредитополучателя, и съотношението между размера на заема и годишния доход на кредитополучателя. Но от БНБ не са въвели определени тавани на тези показатели. Така реално мерките на БНБ няма да окажат съществено влияние върху кредитополучателите. Спестяванията на домакинствата в банките за година нараснаха с 8,6 млрд. лв. и достигнаха 82,3 млрд. лв.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски