Възможните мерки, които Русия може да предприеме в отговор на решението на Съвета на Европейския съюз (ЕС), с което се позволява нетната печалба от замразените руски активи да се използва за военна помощ за Украйна, могат да засегнат европейските инвеститори. Това заяви пред руското издание „Известия“ на 22 май Гунар Бек, член на Европейския парламент от Германия от партията „Алтернатива за Германия“ (AзГ).
Той нарече това решение безпрецедентно и изрази увереност, че това може да доведе до ответни мерки от страна на Руската федерация.
„Европейците едва ли ще се възползват от конфискацията на приходите от руски активи. Всички ответни мерки, които Русия може да предприеме, могат да засегнат директно европейските инвеститори. Докато Европа може да понесе преки щети от руските контрамерки, Украйна е тази, която ще спечели от европейските мерки“, посочи евродепутатът.
По негово мнение сумите, получени от активите, не са толкова значителни, че да повлияят на военно-икономическата ситуация в Украйна. Това няма да балансира бюджета на Украйна и няма да обърне военната ситуация, смята той.
„Европейците се прострелват в крака с действията си, защото оттук нататък чуждестранните инвеститори, поне незападните, които ще инвестират повече в Европейския съюз, ще се питат дали инвестициите им в Европа са наистина в безопасност“, отбеляза Бек.
Евродепутатът от АзГ подчерта, че Европа е в икономически упадък през последните няколко години, сега ще бъде допълнително подкопана като сигурно убежище за неевропейски чуждестранни инвестиции.
„Това може да ни причини значителни щети в дългосрочен план. Според мен това няма да помогне за разреждане на сегашното напрежение около Украйна. Това, от което се нуждаем сега, е трезв подход за намиране на начини за мирни преговори. Мерките, предприети днес от Европейския съюз, имат точно обратния ефект“, заключи той.
Реномирани икономисти, с които Известия обсъди решението на Съвета на ЕС, отбелязаха, че много страни може да сметнат решението на Европейския съюз за незаконно. Това ще се отрази на европейския финансов пазар. Експертите смятат, че Русия може да отговори огледално на подобни недружелюбни действия. Депутатът от Думата на Русия Алексей Чепа също потвърди това, като посочи, че използването от страна на Запада на приходите от замразените руски активи ще доведе до глобална икономическа криза и спад на долара.
Председателят на комисията по международни отношения на Съвета на федерацията Григорий Карасин в коментар за Известия заяви, че решението на Съвета на ЕС, което позволява използването на нетните печалби от замразените активи на Руската федерация за военна помощ на Украйна, е поредния пример за икономически и финансов бандитизъм.
Както съобщи Критично по-рано, в ответна мярка Руският съд запорира активи на стойност около 800 млн. евро, принадлежащи на три западни банки – Deutsche Bank, Commerzbank и UniCredit.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски