След 1989 г. в България на мястото на дългоочакваната буржоазия се формира една изключително плътна среда от политически и икономически компрадори, които живеят от това, че изнасят и разпродават не нещо друго, а българска национална сигурност и суверенитет. Европейската бюрократична класа и окончателно исторически делегитимирана и на предстоящите Европейски избори предстои новите европейски леви и новите европейски десни да изпратят в историята досегашната европейска бюрокрация. Най-новото развитие на войната в Украйна и процесите около нея свидетелстват за видима ескалация. България отново е на път да загуби поредната си война. На този етап Западът е категорично убеден, че не НАТО, а европейските държави заедно и поотделно се налага да посрещнат и изнесат бремето на развиващата се голяма война в Украйна. България я очаква създаването на Шеста българска държава.
Това заяви историкът, философ и геополитически анализатор, доц. Валентин Вацев на форума, организиран от УНСС и НАС на тема „Военнополитическата обстановка в света и последиците за България“, видео от който е публикувано в You Tube.
„Както е известно, в резултат на „нежната революция“ в края на 80-те години националната буржоазия в България не се появи и, съответно, национален капитал като обществена сила в страната не се формира“, твърди Вацев.
По думите му на мястото на дългоочакваната буржоазия се формира „една изключително плътна среда от политически и икономически компрадори, които в пълно съгласие със своята класическа дефиниция живеят от това, че изнасят и разпродават не нещо друго, а българска национална сигурност и суверенитет. „
„Като управленска и имотна класа те съвсем нямат намерение да поемат отговорност пред своите гласоподаватели или пред какъвто и да е друг вътрешен български фактор“, категоричен е историкът.
Според него компрадорщината в България се насърчава и засилва в особено голяма степен от съюза между българските компрадори и общоуправленската европейска бюрокрация. „Процесът на овладяване на българската национална съдба от българската компродорщина можеше да продължи и по-дълго, но той се спря пред две външни пречки. Първо, европейската бюрократична класа и окончателно исторически делегитимирана и на предстоящите Европейски избори предстои и се очаква новите европейски леви и новите европейски десни, които пред очите ни се появяват, да изпратят в историята досегашната европейска бюрокрация, която е окончателна в творческа немощ и управленско скудоумие“, заяви доцентът.
Според него втората причина за спирането на компрадорщината у нас е радикалното нежелание на обществото да гласува доверие на тази политическа класа.
Той добави, че в България гласуват „не повече от 30 % от имащите право на глас“ и подчерта „намаляващата обществена подкрепа, която актуалните елити настояват да получат от българската нация.“
По думите на Вацев, ако се проведе историческа периодизация на българските държави по френски образец, може да се установи, че „и петте досегашни български държави са загинали в резултат на загубени войни. Според геополитическият анализатор „това, което е валидно за първите 4 български държави е валидно и за последната 5-та поред. Тя беше зачената в грях глупост и алчност на кръглата маса, в която българската държавно-партийна комунистическа номенклатура се съгласи със своите отрепки и със себе си, че ще бъде така, а е н по друг начин.“
Геополитическият анализатор подчерта, че „България отново е на път да загуби поредната си война“.
„Отново няма да се сбъднат идиотските мечтания на българската компрадорщина: да бъдем и ние поне веднъж на страната на историческите победители. Пред очите ни се разсейват илюзиите за една победоносна война, водена от т.нар. евроатлантически сили, водена в края на глобализацията, срещу всички други сили, които актуализират днешния актуален полицентричен свят на развитието от нов тип“, коментира философът.
Най-новото развитие на войната в Украйна и процесите около нея свидетелстват за видима ескалация, твърди той и цитира думите на ръководителя на Пентагона Лойд Остин, според когото, „ако Русия започне да получава надмощие на бойното поле“ – което според Вацев вече е факт – „ние ще трябва да воюваме на украинска територия. „
Доцентът определи изказването на американския министър на отбраната като „особено ценно и информативно’, тъй като не идва от европейски бюрократи, които предпочитат „стратегическа неопределеност на изказа“, а от висш американски държавен служител и професионален военен, който поради самата си професионална култура предпочита да ас е изразява еднозначно.
„Това изказване на Лойд Остин подчерта стратегическата перспектива на войната на онзи етап. Оттогава обаче нещата се промениха неочаквано. Най-новото становище, чийто произход идва от средите на т.нар. дълбока американска държава, вече гласи, че не американските въоръжени сили и даже не самите партньори от НАТО, а самите европейски страни трябва да воюват срещу Русия на украинска територия“, отбеляза геополитическият анализатор.
Според него тази нова стратегема е израз на 2 тенденции. „Първо, тази последна промяна може да се разглежда като първия етап на изолационистката война, която се очаква след смяната на президентската власт в САЩ,“ посочи доцентът.
Втората причина е ясното осъзнаване от страна на управляващата днес САЩ дълбока държава, че украинската война не е „Голямата война на Америка“. Тя предстои да се състои не в Източна Европа и в Югоизточния тихоокеански регион, посочи доц. Вацев.
На този етап Западът е категорично убеден, че не НАТО, а европейските държави заедно и поотделно се налага да посрещнат и изнесат бремето на развиващата се голяма война в Украйна, смята той.
Последният фактор, който задава посоката на тази война, според Вацев, е започването на руските въоръжени сили на подготовката за нанасяне на тактически ядрени удари върху противника. „Готовността на Русия да не се спре пред нищо в тази война беше огласена и на инаугурацията на новия стар президент на Русия“, отбеляза историкът.
По този начин тези три ключови събития – изказването на Остин, становището на дълбоката държава, публикувано във Foreing Policy, че не НАТО а Европа трябва да воюва, и заявената готовност на руското ръководства да не се спре пред нищо на пътя към победата – очертават стратегическия смисъл на настоящата ситуация, категоричен е геополитическият анализатор.
Според него изводът е, че е „неизбежна ескалацията на войната в посока към употреба на тактическо ядрено оръжие“, като добави, че по негово мнение, този момент може да настъпи в интервала между края на лятото на тази година и зимата на следващата година.
Вацев обърна внимание, че настроенията и нагласите сред администрацията на „бъдещия президент на САЩ Тръмп са по-скоро изолационистки отколкото ексапнзионистки.“
Това развитие на събитията на бойното поле и употребата на тактическо ядрено оръжие е в пълно съгласие с доктрината на руския историк и геополитически анализатор Сергей Караганов, който наскоро предложи на руския президент Владимир Путин използването на ядрено оръжие, за да възвърне страха от неговата употреба, напомни философът. По думите на Вацев, тогава Путин отговаря, че „нищо такова не може да сте“ и че „още е рано за това“.
Целите на тези удари няма да са на украинска територия а на територията от страните от НАТО, които продължат войната доколкото трябва – тоест, до пълна победа, поясни доцентът, като посочи че става дума за балтийските страни, Полша, Румъния и България, „където предстои да бъдат унищожени трите военни летища на САЩ, а също и координационния център на НАТО, разположен във Варна“.
Според него, веднага „след първите тактическия ядрени удари, официално българско правителство ще се разпадне и ще изчезне от полезрението на обществото“. Малко след това, според Вацев, „предстоящият и минал министър-председател Бойко Борисов ще се обади от Дубай, където заедно с няколко други членове на сегашното правителство, ще се опита да провъзгласи свободно правителство на България в изгнание.“
Това правителство няма да успее да се легитимира, тъй като няма да получи доверието на нито една значима геополитическа сила и ще се преобразува в нещо като „Комитет за насърчаване на чуждестранните инвестиции“ особено от Близкия изток на българска територия, прогнозира геополитическия анализатор. Сформирането на българското правителство в имиграция, разбира се, проамериканско, приключва не само военния етап на Петата българска държава, но и на цялата Пета българска държава, категоричен е Вацев. „Всичко, което става след това, или може да стане, се отнася „хипотетично към историята на Новата българска държава“, добави историкът.
„България я очаква създаването на Шеста българска държава. Петата българска държава е с изчерпани елити, с деморализирано ръководство и с неспособност да мисли ясно и мъдро в епохата на великите предизвикателствата пред България“, заключи доц. Вацев.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски