Нови данни разкриват, че почти никой от украинските бежанци не работи в Германия, а ляволибералното правителство се опитва да обясни този провал, въпреки обещанията му, че тази група бежанци ще помогне да се запълни намаляващият трудов ресурс в страната, пише RMXNews.
„Повече украински бежанци трябва да започнат работа в Германия“, заяви германският канцлер Олаф Шолц по време на реч в Потсдам през уикенда. Той реагира на данни, според които по-малко от двама от всеки десет украинци, търсещи убежище, работят в страната.
Както отбелязва RMXNews, това е голям проблем за Германия, като се има предвид, че тя е страната, която е приела повече украински бежанци от която и да е друга държава от ЕС – около 1,3 милиона души, или около една трета от всички украински бежанци.
Според Полския икономически институт, който анализира редица страни в своето проучване, само 18 % от украинците са работили в Германия към януари 2024 г., което представлява един от най-ниските показатели в Европа. На свой ред в Полша например работят 65 на сто от бежанската група от Украйна.
Самият Шолц заяви по време на речта си в Потсдам, че Германия се нуждае от тези украинци, за да преодолее недостига на работна ръка – този, който много други мигрантски групи също продължават да не запълват. Например броят на работните места за африканците и азиатците продължава да бъде ужасно нисък, въпреки че много от тези групи са в Германия от години, отбелязва RMXNews.
Според Шолц, въпреки че някои от украинците работят, има „още няколкостотин хиляди души, които са спешно необходими на пазара на труда“. Според Focus германският лидер се опитва да обвърже разрешенията за постоянно пребиваване с участието в пазара на труда, за да насърчи повече украинци да работят.
Съществуват редица теории защо украинците изпитват толкова трудности при интегрирането си на германския пазар на труда. От една страна, щедрите социални помощи в Германия за безработните продължават да обезкуражават редица групи от включване в работната сила, тъй като често се оказва по-изгодно да останеш безработен, пише RMXNews.
Отбелязва се, че някои от тези групи събират пари от обезщетения за безработица и работят на черния пазар, което им позволява да експлоатират германския данъкоплатец, докато печелят допълнителен разполагаем доход. Не е ясно обаче колко украинци могат да участват в тази практика.
Според фондация „Фридрих Еберт“ една от основните пречки за украинците е признаването на квалификациите, заедно с бюрократичните пречки. Въпреки че някои украинци са усвоили немския език, много все още се затрудняват с него, което е основна пречка за някои работодатели, особено за позиции с по-висока квалификация.
Подобно на много други групи, които идват в Германия за „временно убежище“, много украинци искат да останат за постоянно. В края на краищата Германия – въпреки нарастващите проблеми в обществото и икономиката – продължава да предлага по-висок стандарт на живот от болшинството от държави по света, като щедрите социални помощи са ключов елемент от тази привлекателност.
Почти половината от украинците заявяват пред социолозите, че искат да останат в страната, което оказва натиск върху Шолц да ги включи бързо в пазара на труда – в противен случай те ще представляват само финансова тежест.
„В Германия всеки, който работи и не е извършил престъпление, почти сигурно може да остане тук“, отбеляза Шолц.
В същото време Украйна търси нови начини да принуди украинските мъже да се върнат в страната, за да служат на фронтовата линия, като някои страни, като Полша, изглежда се съобразяват с това. Не е ясно дали Германия ще предприеме подобни стъпки в даден момент, но украинският президент Владимир Зеленски може да поднови натиска си върху страните от ЕС, ако ситуацията на бойното поле продължи да се влошава през лятото.
Украинските мъже в Германия обаче изглежда не бързат да се върнат в родината си и да се изправят пред опасността да загинат или да бъдат ранени в бушуващите сражения в източната част на страната, отбелязва RMXNews.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски