Доходите на много хора по света са се увеличили значително поради икономическата глобализация през последните 50 години. Тези печалби обаче се разпределят неравномерно, пише PhysOrg, като се позовава на данни от изследване.
Проучване на д-р Валентин Ланг, младши професор по политическа икономия в университета в Манхайм, и неговия съавтор Марина М. Таварес от Международния валутен фонд показва, че от това развитие са се възползвали по-специално хората от най-горния слой от разпределението на националния доход, или 10% от световното население.
В своето проучване, публикувано в The Journal of Economic Inequality, изследователите се опитват да отговорят на въпросите дали и как глобализацията от последните 50 години е повлияла на неравенствата между хората по света. Тяхното изследване установява, че глобализацията е довела до по-големи неравенства в доходите в много страни.
Разликата между богати и бедни се е увеличила.
„Влиянието на глобализацията върху неравенството в доходите в световен мащаб е по-голямо, отколкото очаквахме„, обобщава Валентин Ланг, младши професор по международна политическа икономия в университета в Манхайм и автор на изследването. „Бяхме особено изненадани, че тези разлики се дължат главно на печалбите на най-богатите и че групите с по-ниски доходи са спечелили малко или изобщо не са спечелили (от глобализацията – бел. ред. )“
Проучването също така показва, че глобализацията в ранните и средните си етапи е довела до значителни увеличения на доходите в отделните страни, но че ефектите от растежа намаляват с увеличаване на степента на глобализация.
„Ползите от глобализацията стават все по-малки в процеса на интеграция, а разходите за разпределение – все по-големи. Това съответства на нарастващия скептицизъм към глобализацията, който се наблюдава в страните с висока степен на икономическа интеграция“, заключва Ланг.
За да анализират икономическата глобализация, авторите са използвали нов емпиричен подход: те са комбинирали данни за търговията, финансовите потоци и регулирането от последните 50 години и са ги свързали с различните скорости и регионални концентрации на мерки за икономическа либерализация в отделните страни.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски