Американците са изключително песимистичнo настроени относно състоянието на икономиката на САЩ и това е наистина лоша новина за президента Джо Байдън. Въпреки блестящите икономически цифри, с които администрацията на Байдън безмилостно ни захранва, съществва огромен консенсус сред американския народ, че икономиката бързо се насочва в грешната посока.
Цените продължават да растат, в цялата страна се извършват масови уволнения, кредитите се влошават със зашеметяващи темпове, бездомността и бедността се увеличават, а икономическата активност се забавя навсякъде около нас.
Според анкета за икономиката, проведена наскоро за Newsweek, процентът на американците, които смятат, че икономиката върви в грешната посока, е два пъти по-висок от процента на тези, които са на мнение, че икономиката върви в правилната посока.
Техният широко разпространен песимизъм е отразен в резултатите от социологическо проучване на Redfield & Wilton Strategies, проведено по поръчка на Newsweek на 11 април. Според проучването около 50 % от американците смятат, че икономиката на САЩ се движи в грешна посока, а само 25 % – че се движи в правилна посока.
Американците също са негативно настроени към собственото си финансово състояние. Около 42 процента от анкетираните казват, че финансовото им състояние се е влошило през последната година. Само 26 процента заявиха, че се е подобрило, докато 32 процента твърдят, че е останало същото.
Около 47% от американците твърдят, че сега са в по-лошо финансово състояние, отколкото преди три години, срещу 26%, които твърдят, че са в по-добро състояние, и 27%, които твърдят, че са на същото положение. Около 45% са заявили, че сега са в по-лошо положение, отколкото преди пандемията, докато 28% са заявили, че са в по-добро положение, а 27% – че са приблизително в същото.
Кампанията на Байдън би трябвало да бъде дълбоко обезпокоена от тези данни. Когато американските избиратели не се чувстват добре в икономиката, те са склонни да искат промяна във Вашингтон. А основното нещо, което не се харесва на американците в икономиката в момента, са високите разходи за живот:
41 % от американците, отговорили на априлско проучване на Gallup, заявиха, че инфлацията или високите разходи за живот са основната им икономическа грижа. Броят нараства за три последователни години от 32% през 2022 г. на 35% през 2023 г.
Джо Байдън и неговите слуги продължават да ни повтарят, че инфлацията е „ниска“. Но едва ли някой им вярва, защото това очевидно не е така.
Всеки, който редовно пазарува хранителни продукти, разбира какво се случва с цените на храните, а друго неотдавнашно проучване установи, че младите хора наистина усещат тежестта:
По-младите американци се чувстват засегнати от инфлацията, като 54% твърдят, че растящите цени на храните са ги засегнали най-тежко.
Констатациите са част от скорошно проучване на CNBC/Generation Lab, което анкетира 1033 души на възраст между 18 и 34 години.
Днес една пълна количка с храна ще ви струва стотици долари. На този етап говеждото месо се смята за „луксозно“ и американците намаляват консумацията му, тъй като цените са се повишили. Всъщност Tyson ще загуби много пари тази година, защото хората купуват много по-малко говеждо месо:
„Акциите на Tyson падат, тъй като бизнесът с говеждо месо изпитва затруднения“ е заглавието на днешния брой на Wall Street Journal. По-нататък се отбелязва, че Tyson, най-големият доставчик на месо в САЩ, е заявил, че бизнесът му с говеждо месо се влошава и че “ компанията, символ на американската месопреработвателна промишленост, прогнозира по-голяма оперативна загуба за бизнеса си с говеждо месо през тази фискална година – между 100 и 400 млн. долара.“
Защо? Най-вече защото хората не могат да си позволят говеждо месо и ядат пилешко. А сушата и намаляването на стадата влошиха ситуацията.
Някога можехте да пестите, като се хранехте във вериги за бързо хранене, но тези дни отдавна отминаха:
Цените в най-големите американски вериги за бързо хранене са се повишили над нивото на инфлацията през последните пет години, като фирмите са подложени на критики за “ инфлация от алчност“.
По данни на Revenue Management Solutions клиентите вече гласуват с портфейлите си, което води до спад на трафика във веригите с 3,5 % през първите три месеца на годината в сравнение с 2023 г.
Това означава, че големи вериги като McDonald’s, Wendy’s, Popeyes, Pizza Hut и Chipotle вероятно са продали милиони по-малко бургери, пици и буритота.
На този етап само богатите могат да си позволят да се хранят редовно във веригите за бързо хранене. Никога не съм си представял, че ще напиша такова нещо, но ето колко зле стоят нещата през 2024 г. Разбира се, жилищата също са станали много по-скъпи. Както Дейвид Стокман уместно отбеляза, по време на администрацията на Байдън цените на жилищата станаха по-недостъпни от всякога.
Междувременно икономиката като цяло продължава да се забавя. През месец април 43% от всички наематели на малки предприятия в САЩ не са били в състояние да платят наема си изцяло.
Ако не можете да платите дори наема си, бизнесът ви буквално е на ръба на фалита. Смятам, че огромен брой малки предприятия ще се провалят през идните месеци, тъй като историческият икономически срив, за който безмилостно предупреждавах, продължава да набира скорост.
Излишно е да казвам, че влошаващата се икономика няма да помогне ни най-малко на Джо Байдън.
Според средните стойности на последните национални социологически проучвания в двустранна надпревара Доналд Тръмп води пред Джо Байдън с 1,2 пункта. В надпреварата с пет участници Доналд Тръмп води пред Джо Байдън с 2,7 пункта. Тъй като икономическите условия ще влошат драстично през втората половина на тази година, бих очаквал цифрите на Тръмп да се подобрят, а цифрите на Байдън да се влошат.
Икономиката и политиката винаги оказват огромно влияние една върху друга и това ще важи с особена сила за 2024 г.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски