Американците спестиха доста пари по време на пандемията: 2,1 трилиона долара, за да бъдем точни. Този допълнителен резерв означаваше, че през следващите години потребителите продължиха да харчат и икономиката остана стабилна въпреки повишаването на лихвените проценти и постоянната, макар и постепенно намаляваща, инфлация, пише американския телевизионен канал CNN.
Но сега, когато допълнителните средства за харчене са изчезнали, икономистите са обезпокоени от това какво ще последва, отбелязва каналът.
Според Хамза Абделрахман и Луис Едгард Оливейра, икономисти от Федералния резерв на Сан Франциско, последните оценки за пандемичните свръхспестявания в икономиката на САЩ са се оказали отрицателни.
Това означава, че много американци имат повече дългове, отколкото спестявания и предполага, че „американските домакинства са изразходвали напълно своите спестявания от времето на пандемията към март 2024 г.“, пишат те в скорошен доклад, цитиран от CNN.
Потребителските разходи играят решаваща роля за икономическия растеж в САЩ и през последните две години те показаха забележителна сила. Но сега, когато излишните спестявания вече са намалели до нула, това може да навреди на разходите и да доведе до проблеми за американската икономика.
Тревожно е, че дългът също се натрупва. Президентът на Федералния резерв на Чикаго Остан Гулсби заяви миналия месец, че въпреки че нивата на потребителския дълг все още не са „особено“ високи, Фед е обезпокоен от процента на потребителски просрочия или пропуснати или закъснели плащания по разходи като заеми за автомобили, сметки по кредитни карти и наеми.
„Ако процентът на просрочие на потребителските заеми започне да се покачва, това често е водещ индикатор за „нещата са на път да се влошат“, отбеляза той по време на модериран панел, организиран от Обществото за развитие на деловото редактиране и писане (Society for Advancing Business Editing and Writing)..
Както пише CNN, реалният БВП – широка мярка за икономиката на САЩ – се повиши само с 1,6% на годишна база през първото тримесечие на годината, което е доста под прогнозите на икономистите. Някои анализатори вече намаляват очакванията си за растеж през тази година.
Американската агенция за кредите рейтинg Fitch Ratings написа в неотдавнашен доклад, че „очаква ръстът да се забави значително под тренда по-късно тази година“.
Търговците на дребно също са под напрежение, отбелязва CNN. Потребителите не пазаруват както преди и множество търговци на дребно през последните седмици обявиха намаления на цените, тъй като се стремят да привлекат хората в магазините и да ги стимулират да харчат повече.
От една година насам купувачите се отдръпват, тъй като разходите са по-високи, отколкото преди три години, а доходите не успяват да се справят с тях, коментира Сара Уайет, управляващ директор на отдел „Търговия на дребно и потребители“ в S&P Global Ratings.
Същевременно, както посочва CNN, акциите на Tyson Foods, една от най-големите компании за месо в света, се сринаха с близо 6% в понеделник, след като от компанията съобщиха, че потребителите са подложени на натиск от инфлацията, високите разходи и не желаят да харчат както преди. Starbucks също отбеляза голям спад в цената на акциите си, след като веригата намали прогнозата си за цялата година, позовавайки се на спад в продажбите и трудни макроикономически условия.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски