Камарата на представителите на САЩ прие законопроект срещу антисемитизма, насочен срещу многобройните пропалестински протести, провеждащи се в университетите в страната. Заседанието на гласуването беше излъчено на сайта на долната камара на американския законодателен орган, предаде ТАСС.
Инициативата беше подкрепена от 320 конгресмени, а 91 законодатели бяха против. Сега предложението ще бъде разгледано от Сената на САЩ.
Експертите смятат, че законопроектът, изготвен от републиканците от мнозинството в Камарата на представителите и подкрепен от някои демократи, е „опит за заглушаване на критиците на Израел, както и нарушение на Първата поправка“ на Конституцията на САЩ, която защитава свободата на словото, подчертава американският вестник The Washington Post.
Това представлява „остър отговор на вълната от пропалестински протести, които обхванаха университетските кампуси в страната през последните седмици“, отбелязва изданието.
Инициативата ще даде възможност на федералното правителство да потуши антиизраелските протести в университетите чрез кодифициране на определение за антисемитизъм, което, ако бъде одобрено, ще обхване не само заплахите срещу евреите, но и някои критики към самия Израел.
От началото на протестите републиканците настояват Министерството на образованието да проведе допълнителни разследвания на учебните заведения. Законопроектът ще позволи на властите да отказват финансиране на университети, на чиято територия се провеждат „антисемитски протести“.
Американски правозащитници остро разкритикуваха инициативата. Предстои да се види нейното развитие в контролирания от демократите Сенат и какво е отношението на Белия дом към нея.
Според съобщения в американските медии американската полиция вече е задържала повече от 1 000 души на пропалестински демонстрации, които се провеждат в сградите на американските университети. Масовите протести в американските кампуси варират от мирни седящи демонстрации до сблъсъци с полицията и произраелски активисти.
Вълната от арести в американските кампуси започна на 18 април, когато ректорът на Колумбийския университет Минуш Шафик се свърза с полицията в Ню Йорк с молба да помогне за прогонването на протестиращите от университета. Решението доведе до ареста на повече от 100 души в кампуса на Манхатън и предизвика нови вълни от протести в цялата страна.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски