Почти половината от големите градове в Китай потъват поради извличането на подземни питейни води и огромното тегло на градските сгради и инфраструктура, установи ново проучване.
Засегнатите градове, които включват Пекин и Тиендзин, са съсредоточени в източната част на страната и по крайбрежието. В комбинация с покачването на морското равнище около 10% от крайбрежното население на Китай – между 55 и 128 милиона души са изложени на наводнения и непоправими щети до 2120 г.
За проучването, публикувано в четвъртък (18 април) в списание Science, изследователите измерват слягането на земята във всеки китайски град с население над 2 милиона души за периода от 2015 г. до 2022 г. От 82 града, които изследват, 45% са потъват с повече от 0,1 инча (3 милиметра) на година, като 16% потъват с повече от 0,4 инча (10 мм) на година.
Тези големи градове са дом на три четвърти от градското население на Китай, което възлиза на общо 920 милиона души през 2020 г. – най-голямото от всички страни в света.
„Потъването изглежда е свързано с редица фактори като изтегляне на подпочвените води и огромното тегло на многоетажните сгради“, пишат изследователите в проучването. „Растат високи сгради, пътните системи се разширяват и подземните води се използват, и всичко това с бързи темпове.“
Изследователите са използвали данни от сателитите Sentinel-1, които измерват вертикалните промени в земната повърхност.
„В допълнение към националния модел на потъване на града, ние идентифицирахме няколко природни и човешки фактора, които бяха свързани с това“, пише екипът в проучването. Природните фактори включват геоложката обстановка на всеки град и дълбочината на скалната основа, които оказват влияние върху количеството тегло, което земята може да издържи, без да потъне.
Изследователите открили силна връзка между потъващите градове и загубата на подпочвени води, което оставя празни пространства – джобове в земната кора. Те поддават, заради тежестите на сградите отгоре. „Повечето от промените в подземните води са антропогенни“, пишат изследователите, като естествените модели на валежите компенсират само 12% от вариациите.
Добивът на подземни води кара градовете да потъват по целия свят, включително по източното крайбрежие на САЩ.
Други фактори, допринасящи за слягането, са градските транспортни мрежи – с влакове, които увеличават тежестта и създават вибрации – както и добивът на въглеводороди и минното дело, които създават празни джобове в земята, които в крайна сметка се срутват и уплътняват.
Но „ключът към справянето с потъването на градовете в Китай може да се крие в дългосрочния, устойчив контрол на извличането на подземни води“, подчертаха изследователите.
Слягането заплашва инфраструктурата и хората, като дестабилизира и напуква земята и увеличава риска от наводнения, според проучването. Потъващите градове на източното крайбрежие на Китай може скоро да паднат под морското равнище, като се очаква до 26% от страната да падне под този праг през следващите 100 години. В момента около 6% от китайската земя се намира под морското равнище.
Уважаеми читатели на КритичноБГ, призоваваме Ви да помогнете с дарение за сайта, за да можем да продължим неговата кауза
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски