Много е писано за най-добрите страни в Европа, които да посетите, да разгледате или в които да прекарате почивката си. Но в икономическия център на континента се намират и осем от 20-те най-големи икономики, най-големият единен пазар и някои от най-богатите държави в света, пише ZeroHedge.
Как всичко това обаче се отразява на това колко печелят хората на континента?
Палави Пао от Visual Capitalist визуализира в графика средното почасово заплащане (в евро) в Европа според данни от европейската статистическа служба „Евростат“ от 2023 г. Колкото по-син е оттенъкът, толкова по-високо е почасовото заплащане.
Люксембург, столицата на финансовите услуги na Европа, e с най-високата средно възнаграждение в целия континент. То възлиза на 47 евро на час. Страната има и най-високия БВП на глава от населението в света.
В Скандинавските страни Дания и Норвегия заплащането също е по-високо (42 евро на час), въпреки че Швеция (26 евро на час) се намира по-скоро в средата на класацията.
Според тези данни най-ниското средно заплащане се отчита в България – само 8 евро на час.
Отбелязва се, че данните не покриват информация за Русия, Обединеното кралство, Швейцария, Сърбия, Босна и Херцеговина, Лихтенщайн, Андора, Сан Марино, Монако и Ватикана.
Данните сочат, че средната заплата в Северна и Западна Европа е по-висока от тази в Южна и Източна Европа, което отразява разликите в икономическото развитие и богатството.
Това разделение обаче не винаги е било налице. Всъщност в продължение на много векове е било обратното. Средиземноморските цивилизации са били едни от най-богатите в света, като са се възползвали в голяма степен от достъпа на морето до Северна Африка и Леванта, отбелязва ZeroHedge.
Но през 16-ти и 17-ти век търговията в Атлантическия океан отворя достъпа до много по-големи пазари, стимулирайки икономическия растеж и натрупването на богатство за западната половина на Европа.
Естествено, графиката на средното възнаграждение отразява и разходите за живот, като оказва влияние върху покупателната способност, избора на начин на живот и общите икономически условия за хората и семействата.
Уважаеми читатели на КритичноБГ, призоваваме Ви да помогнете с дарение за сайта, за да можем да продължим неговата кауза.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски