При класирането на страните според размера на техните икономики и общото им нетно богатство, САЩ обикновено са в горната част на списъка, следвани от страни като Китай, Япония или Германия, пише ZeroHedge.
Но, както посочва Катарина Буххолц от Statista нa графиката по-долу, ако подредим страните по тяхното средно богатство на глава от населението, други страни излизат начело.
Швейцария е най-богатата страна в света с най-високо средно богатство на глава от населението – около 685 000 щатски долара на възрастен.
Ако разгледаме медианното богатство на глава от населението – богатството на човек, който споделя страната си с равен брой по-богати и по-бедни хора – Исландия оглавява класацията с богатство от около 413 000 долара, притежавано от този средностатистически (въображаем) човек.
Активите на глава от населението вероятно показват по-балансирана картина на богатството на дадена страна, като отчитат, че по-малките страни с по-малко граждани, разбира се, ще натрупат по-малко благосъстояние като цяло.
И все пак изчисляването на средните стойности не отчита как богатството е разпределено в обществото, отбелязва ZeroHedge.
Медианното състояние, от друга страна, се увеличава колкото по-равномерно са разпределени активите на дадена страна. Исландия и други скандинавски страни са известни с по-равномерното си разпределение на богатството и данните на Credit Suisse отразяват това до известна степен. Дания е в ранг 7, а Норвегия в ранг 10 за медианно богатство на глава от населението.
Отбелязва се, че САЩ са третата най-богата страна средно на глава от населението, но американците са едва на 15-о място по медианно богатство.
В Белгия е обратното: тя е посочена на 13-то място по средно богатство, но на трето място по медианно богатство, което показва, че е по-егалитарна страна по отношение на разпределението на богатството.
Ако разгледаме размера на разликата между средното и медианното богатство, САЩ се нареждат на 7-мо място със средно богатство, което е повече от пет пъти или 512% по-високо от медианното богатство. Това число не е надминато от нито една голяма държава в света с изключение на Бразилия, където то възлиза на 517%.
Някои от най-малките относителни разлики между средното и медианното богатство са регистрирани в страните, оглавяващи списъка на медианното благосъстояние: Исландия, Люксембург и Белгия.
Други страни, които може и да нямат най-високите средни нива на богатство, но имат едни от най-малките разлики, са източноевропейските държави Словакия и Словения.
По-бедните страни, които въпреки това имат големи разлики между средното и медианното богатство, включват гореспоменатата Бразилия, както и Южна Африка, Русия и Нигерия.
Уважаеми читатели на КритичноБГ, призоваваме Ви да помогнете с дарение за сайта, за да можем да продължим неговата кауза.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски