Независимо, че България няма в момента премиер и министри, след като Народното събрание гласува оставката на министър-председателя Николай Денков и целия министерски съвет на 6 март и то единодушно, на сайта на МС бе публикувана позиция, че „България остро осъжда незаконните избори за президент на Руската федерация във временно окупираните територии на Украйна, в Приднестровието, Южна Осетия и Абхазия.“
Тук възниква естественият въпрос, кой в републиката носи отговорност за въпросната позиция на страната, която е публикувана на сайта на институцията? Кой е наредил да бъде публикувана? Как така се случва че България, която на практика няма правителство излиза с категорична позиция, дали приема, или не резултатът от изборите в друга страна, пък макар и проведени на територии, които не сме признали за включени в състава ѝ?
Ако премиерът в оставка Николай Денков е взел това решение, докъде може да се разпорежда и да заема от името на България позиция? Защото спор няма правителството в оставка продължава да управява.
А, ако не е той – кой? Секретарката на премиера, пресцентърът на институцията, екипът, който поддържа сайта? Кой? А на този фон седмици наред не могат да се разберат за новата сглобка и мотаят цялата държава зад партийните си интереси!
Но да се върнем към въпросната позиция:
„Проведените през последните 3 дни президентски избори в Руската федерация са поредното доказателство за нарастващия и систематичен натиск срещу опозиционни политици, неправителствени организации, независими медии и критици на режима в Кремъл.“ Това се посочва в позицията на Министерски съвет, публикувана в правителствения профил във Фейсбук.
„Нарушенията на гражданските и политическите свободи на руските граждани продължават и се разширяват. Руските избиратели бяха лишени от правото да направят информиран избор.
Отказът да бъдат поканени наблюдатели от Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) е поредното доказателство, че режимът в Кремъл извършва нарушения на поети ангажименти в сферата на европейската сигурност и защитата на правата на човека като нейна интегрална част.
Провеждането на т. нар. президентски избори и в незаконно окупираните територии на Украйна е още едно доказателство за грубо нарушение на международното право. България не признава резултатите от изборите, проведени в незаконно окупираните територии на Украйна.
България и българските граждани остават на страната на демокрацията, върховенството на закона и защитата на правата на човека. В този контекст България продължава неотменимата си подкрепа за независимостта, суверенитета и териториалната цялост на Украйна в международно признатите й граници“, се казва в позицията.
Освен позицията на Министерския съвет има и такава, която е и на Министерството на външните работи. КритичноБГ припомня, че оставката на Мария Габриел беше гласувана заедно с тази на министрите на 6 март, т.е държавата на практика няма действащ външен министър, а има такъв в оставка.
Ако министър-председателят и министрите в оставка взимат подобни решения, защо парламентът изобщо им я гласува?
Ето, какво пише и в публикацията на МВнР:
„България остро осъжда незаконните избори за президент на Руската федерация във временно окупираните територии на Украйна, в Приднестровието, Южна Осетия и Абхазия, посочват и от Министерство на външните работи в публикация в социалните мрежи.
България остава непоколебима в подкрепата си за независимостта, суверенитета и териториалната цялост на Украйна, Молдова и Грузия в техните международно признати граници и териториални води, се казва още в позицията на МВнР.“
Публикацията на МВнР е придружена от изявление на върховния представител от името на ЕС, в това число и на България, относно руските президентски избори и неприложимостта им на украинска територия.
Уважаеми читатели на КритичноБГ, призоваваме Ви да помогнете с дарение за сайта, за да можем да продължим неговата кауза.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски