Пепе Ескобар: Ще постави ли БРИКС началото на нов финансов световен ред през 2024 г.?

Пепе Ескобар, The Cradle

от Лазар Лазаров
Пепе Ескобар, бразилски журналист и анализатор

В началото на 2024 г. БРИКС удвои броя на членовете си и пред него стоят огромни задачи: интегриране на най-новите членове, разработване на бъдещи критерии за прием, задълбочаване на основите на институцията и най-важното – стартиране на механизмите за заобикаляне на щатския долар в международните финанси.

В целия Глобален Юг страните се редят на опашка, за да се присъединят към многополюсния БРИКС и бъдещето без хегемони, което обещава. Напливът на интерес се превърна в неизбежна тема за обсъждане през тази решаваща година на руското председателство на това, което за момента е БРИКС-10.

Индонезия и Нигерия са сред най-големите кандидати, които могат да се присъединят. Същото се отнася и за Пакистан и Виетнам. Мексико е в много сложна ситуация: как да се присъедини, без да предизвика гнева на Хегемона. И още – новата кандидатура е в разгара си: Йемен, която се радва на голяма подкрепа от страна на Русия, Китай и Иран. 

Ключовото решение за разширяването на БРИКС+ ще излезе едва на срещата на върха в Казан следващия октомври. Руският главен представител в БРИКС, изключително способния заместник-министър на външните работи Сергей Рябков подчертава, че дневният ред е е първо „да интегрираме току-що присъединилите се“. Това означава, че „като „десет“ работим поне толкова ефективно, или по-скоро по-ефективно, отколкото в рамките на първоначалната „петица“.

Едва тогава БРИКС-10 ще „разработи категорията на партньорските държави“, което всъщност означава създаване на консенсусен списък от десетките държави, които буквално жадуват да се присъединят към клуба.

Рябков винаги отбелязва, публично и на четири очи, че двукратното увеличение на членовете на БРИКС от 1 януари 2024 г. е „безпрецедентно събитие за всяка международна структура“.

На частна среща с няколко избрани личности в кулоарите на неотдавнашната многополюсна конференция в Москва, външният министър Сергей Лавров говореше разгорещено за БРИКС с особен акцент върху колегите си Ван И от Китай и С. Джайшанкар от Индия.

Лавров възлага големи надежди на БРИКС-10 през тази година, като същевременно напомня, че това все още е клуб; в крайна сметка той трябва да се задълбочи в институционално отношение, например чрез назначаване на генерален секретариат, подобно на сродната структура на  „Шанхайска организация за сътрудничество“ (ШОС).

През следващите няколко месеца руското председателство ще има много работа, като ще се ориентира не само в геополитическия спектър на настоящите кризи, но най-вече в геоикономиката. Решаващата среща на министрите през юни – само след три месеца – ще трябва да определи подробна пътна карта до срещата на върха в Казан четири месеца по-късно. 

Това, което ще се случи след президентските избори в Русия тази седмица, също ще обуслови политиката на БРИКС. Новото руско правителство ще положи клетва едва в началото на май. Широкото очакване е, че няма да има съществени промени в руското финансово министерство, централната банка, външното министерство и сред висшите съветници на Кремъл.

Приемствеността ще бъде норма.

И това ни отвежда до ключовата геоикономическа документация: БРИКС в челните редици на заобикалянето на щатския долар в международните финанси. 

Миналата седмица висшият съветник на Кремъл Юрий Ушаков обяви, че БРИКС ще работи за създаването на независима платежна система, базирана на цифрови валути и блокчейн.

Ушаков специално подчерта „най-съвременните инструменти като цифрови технологии и блокчейн. Основното нещо е да се уверим, че е удобно за правителствата, обикновените хора и бизнеса, както и рентабилно и свободно от политиката.“

Ушаков не го споменава изрично, но вече съществува нова алтернативна система. Засега тя е строго, грижливо пазен проект под формата на подробна бяла книга, която вече е академично утвърдена и включва и отговори на възможни често задавани въпроси. 

От миналата година насам онлайн списанието за новини и анализи The Cradle беше информиранo за системата чрез няколко срещи с малка група от експерти от световна класа в областта на финансовите технологии. Системата вече е била представена на самия Ушаков. В момента тя е на прага да получи окончателна зелена светлина от руското правителство. След като премине през серия от тестове, системата ще бъде готова да бъде представена на всички членове на БРИКС-10 преди срещата на върха в Казан.

Всичко това е свързано с публичното изявление на Ушаков, че конкретна задача за 2024 г. е да се увеличи ролята на БРИКС в международната парична/финансова система. Ушаков припомня как в Йоханесбургската декларация от 2023 г. държавните глави на БРИКС се съсредоточават върху увеличаването на сетълментите в национални валути и укрепването на кореспондентските банкови мрежи. Целта е била „да продължи развитието на Споразумението за условни резерви, главно по отношение на използването на валути, различни от щатския долар“.

Всичко изброено дотук рамкира абсолютно ключовия въпрос, който в момента се обсъжда в Москва, в рамките на руско-китайското партньорство, а скоро и по-дълбоко сред БРИКС-10: алтернативни на щатския долар разплащания, засилена търговия между „приятелски страни“ и контрол върху изтичането на капитали. 

Основният извод според Рябков е, че БРИКС не трябва да създават финансов и паричен съюз; те трябва да създадат платежни и разплащателни системи, които да не зависят от нестабилния „международен ред, основан на правила“.

Точно това е акцентът на идеите и експериментите, които вече са разработени от министъра на интеграцията и макроикономиката в Евразийския икономически съюз (ЕАЕС) Сергей Глазиев, както той обясни в ексклузивно интервю, както и новият новаторски проект, който е на път да получи зелена светлина от руското правителство.

Рябков потвърждава, че „група от експерти, ръководена от министерствата на финансите и представители на централните банки на съответните страни от БРИКС“, работи непрекъснато по документацията. Освен това се провеждат „консултации в други формати, включително с участието на представители на „историческия Запад“.

Собственият извод на Рябков отразява това, към което се стремят БРИКС като цяло: Заедно трябва да предложим продукт, който, от една страна, да е доста амбициозен (защото е невъзможно да продължим да търпим диктата на Запада в тази област), но в същото време да е реалистичен, да не е откъснат от земята. Тоест, продукт, който би бил ефективен. И всичко това трябва да бъде представено в Казан за разглеждане от лидерите.

С две думи: големият пробив може буквално да чука на вратата на БРИКС. Всичко зависи от това дали руското правителство ще даде зелена светлина. 

А сега сравнете БРИКС, които разработват контурите на нова геоикономическа парадигма, с колективния Запад, който обмисля действителната кражба на конфискуваните руски активи в полза на черната дупка, каквато е Украйна.

Освен че е де факто декларация на САЩ и ЕС срещу Русия, това е нещо, което само по себе си носи потенциала да разбие тотално настоящата световна финансова система. Кражба на руски активи, ако някога се случи, ще изнерви, меко казано, поне двама ключови членове на БРИКС, Китай и Саудитска Арабия, които носят на масата значителна икономическа тежест. Подобен ход на Запада би разрушил напълно концепцията за върховенството на закона, която теоретично е в основата на световната финансова система.

Руският отговор ще бъде твърд. Руската централна банка би могла светкавично да предяви иск и да конфискува активите на белгийската компания за финансови услуги Euroclear, една от най-големите системи за разплащания и сетълмент в света, по чиито сметки са замразени руските резерви.

И това е в допълнение към конфискуването на активите на Euroclear в Русия, които възлизат на около 33 милиарда евро. Тъй като Euroclear няма капитал, белгийската централна банка ще трябва да отнеме лиценза му, което ще предизвика мащабна финансова криза.

Говорим за сблъсък на парадигми: западен грабеж срещу справедлива система за уреждане на търговията и финансите, базирана на Глобалния Юг.

Уважаеми читатели на КритичноБГ, призоваваме Ви да помогнете с дарение за сайта, за да можем да продължим неговата кауза.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!