Начало Любопитно BBC: Хиляди изоставени къщи в Кливланд ще бъдат превърнати в… гъби

BBC: Хиляди изоставени къщи в Кливланд ще бъдат превърнати в… гъби

от kritichno.a
Изоставена къща в Кливланд

В борбата със замърсяването и изменението на климата все повече учени започват да търсят една от най-старите биотехнологии в природата: гъбите. Град Кливланд в САЩ е изправен пред епидемия от изоставени къщи. Рушащите се домове са хиляди. Тези вече паянтови структури, заради напускането на собствениците им са изправени пред разруха отвъд точката, от която няма връщане.

И ако събарянето и безопасното изхвърляне на отпадъците от един такъв дом звучи обезсърчително, представете си хиляди от тях, пише BBC. КритичноБГ припомня, че цели квартали в град Кливланд бяха напълно изоставени след финансовата криза през 2008 г. Тогава хиляди семейства не можеха да покрият ипотеките си и се наложи да освободят домовете си. Същит днес са оставени на произвола на съдбата и природата. По груби изчисления в момента не се обитават над 13 000 къщи.

Сред многобройните въпроси, които възникват, един съществен въпрос включва отпадъците. Какво да се прави с отпадъчния материал от толкова много рушащи се структури, след като голяма част от него е токсичен?

Целият материал от разрушаването – колоните в земята, подовете, целулозната маса и дори неща като таванни плочки и асфалтов материал като керемиди на покрива, могат да бъдат смесени в субстрат, който след това става добър за отглеждане на гъби“, казва Крис Маурер, основател на базираната в Кливланд архитектурна фирма Redhouse Studio. Чрез своята фирма Маурер се застъпва за използването на субстрат за справяне с кризата от рушащи се къщи, които замърсяват средата в Кливланд.

Субстратът е всеки материал, който мицелът – представлява средата за хранене на гъбите. С други думи, гъбичките могат да изядат вредните отпадъци от изоставените домове.

Тежките метали и други токсини се извличат и улавят в гъбите, които растат, докато остатъците от субстрата, включително мицела, се уплътняват и нагряват, за да се създадат чисти тухли за ново строителство, допълва BBC.

Получените „микоблокове“ имат консистенция, подобна на твърда дървесина и, в зависимост от спецификата на производствения процес, е доказано, че са значително по-здрави от бетона.

Други новини