Повече от един милиард души по света сега страдат от затлъстяване, като броят им се е увеличил повече от четири пъти от 1990 г. Това установява проучване, публикувано от медицинското списание Lancet, предава Агенция Франс Прес.
Според проучването, проведено съвместно със Световната здравна организация, „епидемията“ от затлъстяване засяга най-вече по-бедните страни, а процентът на заболелите деца и юноши нараства по-бързо от този на възрастните.
Проучването сочи, че през 1990 г. в света е имало около 226 милиона възрастни, юноши и деца със затлъстяване. Броят е нараснала до 1038 милиона през 2022 г.
Изследователите са анализирали измерванията на теглото и височината на повече от 220 милиона души в повече от 190 страни, за да достигнат до тези резултати, пояснява Lancet.
Те изчисляват, че през 2022 г. 504 милиона възрастни жени и 374 милиона мъже имат затлъстяване. В проучването се посочва, че от 1990 г. насам процентът на затлъстяване при мъжете се е увеличил почти три пъти (14 %), а при жените – повече от два пъти (18,5 %).
Според резултатите около 159 милиона деца и юноши са живеели със затлъстяване през 2022 г. спрямо около 31 милиона през 1990 г.
Хроничното и сложно заболяване е придружено от по-голям риск от смърт от сърдечни заболявания, диабет и някои видове рак. Наднорменото тегло увеличи риска от смърт по време на пандемията от коронавирус,.
Страните в Полинезия и Микронезия, Карибите, Близкия изток и Северна Африка са пострадали повече от останалите в резултат от покачването на нивото на затлъстяване. „Тези страни сега имат по-висок процент на затлъстяване от много индустриализирани страни с високи доходи, особено тези в Европа“, се казва в проучването.
„В миналото бяхме склонни да мислим за затлъстяването като за проблем на богатите, а сега за проблем на света“, коментира Франческо Бранка, директор по здравословно хранене в СЗО. Това подчертава бързите промени в начина на живот в страните с ниски и средни доходи, добавя той.
„Много бързата трансформация на хранителните системи не е към по-добро“, отбелязва проучването, публикувано в Lancet.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски