Индия инвестира повече от 15 милиарда долара за изграждането на три фабрики за полупроводници. Това пише CNBC, позовавайки се на решението на правителството на републиката, предава Lenta.
„Индия вече има големи възможности в дизайна на чипове. Благодарение на тези предприятия страната ни ще разшири производствените си възможности“, се казва в изявление на кабинета на министрите. Страната има за цел да се превърне в основен център за производство на чипове, като си съперничи със Съединените щати, Тайван и Южна Корея, и активно търси чуждестранно финансиране.
Първият завод ще бъде построен от индийската компания Tata Electronics в партньорство с тайванската компания Powerchip Semiconductor Manufacturing в Долера, Гуджарат. Инвестициите в това производство ще възлизат на почти 11 милиарда долара, заводът ще произвежда чипове с размери 28 нанометра и по-големи (считани за остарели), които могат да се използват в автомобилната, битовата електроника и отбранителната индустрия.
Правителството също така е одобрило построяването на завод на Tata Semiconductor в Асам (инвестиция от около 3,26 млрд. долара) и съвместен производствен обект на компанията CG Power, японската Renesas Electronics Corporation и тайландската Stars Microelectronics. Съобщава се, че строителството и на трите обекта се очаква да започне през следващите 100 дни.
Lenta припомня, че по-рано е станало известно, че Индия е решила да започне да произвежда собствена марка смартфони. Министърът на комуникациите и информационните технологии Ашвини Вайшнав заявява, че успехът на страната в широкомащабното производство на смартфони от чуждестранни производители е дал основание да се създадат нови производствени обекти в страната. „Ще се съсредоточим и върху създаването на пълноценна екосистема за мобилни телефони“, посочва представителят на ведомството.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски