Малко след като някогашният католически кардинал Хорхе Берголио беше избран за папа Франциск през 2013 г., той се оплаква по време на вечеря с кардиналите, които току-що са гласували за него. „Нека Бог да ви прости за това, което сте направили“, заявява новоизбраният папа.
Сега, повече от десетилетие по-късно, все по-голям брой църковни лидери открито се съгласяват с това мнение, като шумно оплакват посоката, избрана от първия понтифик, роден в Америка, пише в материал Just The News.
През 2000-годишната история на Римокатолическата църква е имало множество разцепления, въпреки че най-големите разриви, които църквата е преживявала, са заровени дълбоко в историческите книги.
Сега се наблюдава тенденция от поредица от прогресивни реформи в църковната доктрина, насърчавана от Франциск. Сред най-спорните са промените в начина, по който църквата се отнася към хомосексуалистите, транссексуалните хора, жените и разведените, посочва материалът.
Папата също порица или понижи няколко консервативни свои критици в църквата, включително тексаския епископ Джоузеф Стрикланд.
Последното развитие е, че около 90 водещи църковни мислители – повече от дузина от тях от САЩ или със силни връзки с американската църква – са подписали миналата седмица отворено писмо до „всички кардинали и епископи на Католическата църква„, се казва в материала.
Писмото призовава Франциск да оттегли декларацията от декември „Fiducia supplicans“ (името е латинско и означава “ Молба за доверие“), която дава право на католическите свещеници по свое усмотрение да благославят еднополовите двойки.
Опозицията срещу Франциск не е нещо ново. Между 2017 г. и 2019 г. ревностният католик Стив Банън, известен най-вече като бивш съветник на тогавашния президент Доналд Тръмп, нарочи папа Франциск, като го разкритикува заради подкрепата на папата за бежанците и бедните и критиките на църковния лидер към национализма и нерегулирания капитализъм.
Франциск е вече на 87 години и е в лошо здравословно състояние, което означава, че критиците му вероятно ще трябва да изчакат до края на папския му мандат и да отправят нападки от разстояние. Но войната за бъдещето на църквата далеч не е приключила: Следващата битка ще бъде за наследника на Франциск.
Колкото повече време минава обаче, толкова по-вероятно е следващият понтифик да бъде поне отчасти съгласен с Франциск по доктриналните въпроси, отбелязва материалът.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски