Две години след началото на руско-украинската война и след въвеждането на широк спектър от санкции, няколко държави все още отказват да прекъснат връзките си с Москва, като вместо това се възползват от евтиния петрол и газ, пише материал на Oil Price.
След нахлуването на Русия в Украйна САЩ, Европа и няколко други държави намалиха зависимостта си от руските енергийни продукти, като разработиха алтернативни вериги за доставки и увеличиха производството на нефт и газ от други източници, за да задоволят търсенето.
След като успяха да се справят с тази задача, те започнаха да въвеждат санкции срещу руската енергетика, целящи да навредят на руската икономика и да спрат военните ѝ действия. Някои държави обаче използваха това отдръпване от Русия като възможност да внасят евтин петрол и газ от Москва, за да увеличат доставките и да подкрепят икономиките си, отбелязва материалът.
Докато някои страни се отказаха от руската енергия, други увеличиха вноса си. Китай е увеличил 14-дневния си среден внос от 171 млн. долара през март 2022 г. на 267 млн. долара през февруари 2024 г., а този на Индия е нараснал от 5,7 млн. долара на 135 млн. долара. Сега Китай и Индия са най-големите вносители на руска енергия, като през последните две години изпреварват ЕС. Двете азиатски държави внасят предимно петрол, следван от газ и въглища. Турция също е увеличила вноса си на руска енергия, за да се изравни с ЕС.
Индия беше критикувана, че продължава да купува руска енергия в лицето на санкциите, въведени от САЩ и ЕС. Индийският министър на петрола и природния газ Хардип Сингх Пури обаче вярва, че светът е щастлив, че купува своя петрол от Русия, а не от алтернативни източници, като Близкия изток, тъй като това помага да се поддържат ниски международните цени на петрола. Руският суров петрол сега представлява около 35% от вноса на петрол в Индия, като това спомага за намаляване на вноса на Индия на суров петрол от Близкия изток, посочва материалът.
Въвеждането на санкции върху руските енергийни продукти имаше за цел да намали значително приходите на Москва от петрол и газ, за да парализира нейните военни действия в Украйна. Въпреки това, тъй като Китай и Индия продължават да инвестират сериозно в руската енергия, приходите остават високи. Русия е спечелила 37 милиарда долара от продажби на суров петрол на Индия през 2023 г., тъй като южноазиатската страна е увеличила вноса си на петрол от Русия 13 пъти от преди войната, пише Oil Price.
Това е тревожно за САЩ, които са стратегически партньор на Индия. Продажбите на руски суров петрол за Индия не подлежат на санкции, което ги прави легитимни. Смята се обаче, че голяма част от руския петрол все още се рафинира в Индия и се изнася за САЩ на стойност над 1 милиард долара.
Докато няколко държави по света преструктурираха търговията си с енергия, за да намалят зависимостта си от руските енергийни продукти, други държави задълбочиха връзките си с Москва, за да се възползват от цените на енергията, които Русия предлага. Това помогна на страни като Китай и Индия да намалят разходите си за енергия и да осигурят доставките си, както и доведе и до спад в цените на петрола, тъй като Индия намали вноса на петрол от Близкия изток. Тези процеси оказват съществено въздействие върху руските енергийни приходи и до голяма степен подкопат усилията на санкциите на САЩ и ЕС.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски