В Москва и Московска област е въведен режим на антитерористична операция (АО), съобщи Националният антитерористичен комитет (НАК). Уточнява се, че режимът е обявен, за да се спрат евентуални терористични атаки.
Кметът на града Сергей Собянин заяви, че в Москва са отменени масови мероприятия поради налагането на режима на АО. Градоначалникът подчерта, че придвижването в града не е затруднено, като всички градски служби работят с пълен капацитет. Собянин благодари на московчани и гостите на столицата за разбирането и спокойното отношение към случващото се.
Какво представлява режимът на АО?
Контратерористичната операция (КТО) е специален правен режим, въведен в определени региони на страната. Тя се използва в извънредни ситуации, когато терористите не могат да бъдат спрени с други средства. Концепцията за антитерористична операция е изложена във Федерален закон № 35 за борба с тероризма, приет през 2006 г.
Първото правно основание за въвеждането на антитерористичната операция е законът „За борбата с тероризма“, приет през 1998 г. На териториите, където е въведен специален режим, се използват военна техника, оръжия и специални средства. Антитерористичната операция приключва, когато терористичната дейност е прекратена и местните жители са извън опасност.
В районите, в които е въведен режим КТО, могат да бъдат наложени следните ограничения – заедно или поотделно:
- Принудително изселване на граждани. Най-важната от всички мерки в рамките на режима: хората се изселват от домовете си и се изпращат във временни жилища до края на операцията. Транспортът също може да бъде преместен.
- Проверки на документи. Правоприлагащите органи могат да проверяват документите за самоличност на лицата. При липса на такива документи лицето ще бъде отведено в полицейския участък или при други компетентни органи за установяване на самоличността му.
- Укрепване на обществения ред. Засилва се сигурността на обектите, подлежащи на обществена охрана, които осигуряват жизнената дейност на населението и функционирането на транспорта, както и такива с особена материална, историческа, научна, художествена или културна стойност.
- Контрол на телефонните комуникации. Телефонните разговори и друга информация, предавана по телекомуникационни канали, се контролират в зоната на режим АО. Освен това правоприлагащите органи претърсват цифровите комуникационни канали и пощата за данни относно обстоятелствата на терористичните атаки и хората, които стоят зад тях.
- Използване на частните превозни средства на гражданите. Използването на превозни средства на частни лица и организации (различни от тези на чужди държави и международни организации) за транспортиране на хора до болници, както и за преследване на заподозрени в тероризъм лица, е допустимо в зоната на режима на СРС.
- Преустановяване на дейността на опасни производства. Спират се опасни производства и организации, използващи взривни, радиоактивни, химически и биологични вещества.
- Ограничаване на комуникационните услуги. В зоната комуникационните услуги се преустановяват, а използването на комуникационни мрежи и съоръжения се ограничава.
Освен това в зоната се налага комендантски час, ограничава се свободното движение на цивилни граждани, забранява се продажбата на оръжия, взривни вещества и боеприпаси и се проверяват гражданите и техните превозни средства.
Кога е наложена антитерористичната операция в Русия?
Първата антитерористична операция на Русия беше в Чечения, която продължи десет години между 1999 и 2009 г. През 2000-те и 2010-те години антитерористични операции са провеждани за кратко време в части от Ингушетия, Дагестан, Чечения, Карачаево-Черкезия, Северна Осетия, Ставропол и Тюмен.
В хода на тези операции силите за сигурност издирваха и неутрализираха терористи
За последен път преди юнските събития на 23 май 2023 г. в Белгородска област е наложена антитерористична операция. Тогава град Грайворон, в който живеят 6000 души, беше подложен на силен обстрел от множество ракетни установки, артилерия и минохвъргачки.
Изночник: Lenta.ru