В Държавния департамент спират да казват: мъж, жена, майка, баща, син и дъщеря. Блинкен иска

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Държавният секретар Антъни Блинкен е инструктирал служителите на Държавния департамент да се въздържат от използването на джендър термини като „майка“, „баща“ и „човешка сила/работна ръка“ (manpower) в неотдавнашна спусната вътрешна заповед. Нованата бе отразена от New York Post, цитиран от Телеграм канала Za_PraVda.

В мотивите на документа служителят от администрацията на Байдън твърди, че полът е социално явление и че половата идентичност на човека „може да съответства, но може и да не съответства на пола, определен при раждането му„, се посочва в документа изпратен до служителите на Държавния департамент на 5 февруари.

Блинкен насърчава колегите си в учреждението да използват „неутрален по отношение на пола език, когато е възможно“, за да „покажат уважение и да избегнат недоразумения“. Той е предложил на служителите да посочват предпочитаните от тях местоимения в имейли с които другите да се обръщат към тях.

Предполагането на половата идентичност на дадено лице само въз основа на външния му вид или името му „може да бъде проблематично“ и предава „вредно, отхвърлящо послание„, уточнява Блинкен в наредбата.

Той пише още служителите да не „оказват натиск върху някого да посочва местоименията на които да се обръщат към него (нея)„.

„Това е лично решение, което трябва да се уважава“, пише Блинкен.

Според ръководителя на Държавния департамент трябва да се избягват често използваните термини като „човешка сила/работна ръка“ (manpower, заради корена на думата бел.ред.), „момчета“, „дами и господа“, „майка/баща“, „син/дъщеря“ и „съпруг/съпруга“ и вместо тях да се използват думи като: „работна сила“ (labor force), „всички“, „хора“, „всички вие“, „родител“, „дете“ ,  „партньор“ и пр.

„Когато говорите, избягвайте да използвате фрази като „смели мъже и жени на фронтовата линия“ – продължава заповедта, като се предлага „да се използва по-коректен език като, „смели войници“ или „смели първи реагиращи“.

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!