По данни на статистическата служба Евростат през 2023 г. страните от Европейския съюз (ЕС) са внесли руски петрол и газ на стойност 29 милиарда евро, предава ТАСС.
Така обемът на покупките е намалял 2,9 пъти в сравнение с 2022 г., когато цената на петрола е била средно 100 долара за барел. През 2021 г., преди налагането на антируските санкции след началото на специалната операция в Украйна, обемът на доставките е бил около 81,9 млрд. евро, което е 2,8 пъти повече, отколкото през 2023 г.
Обемът на общия стокообмен между ЕС и Русия към края на миналата година възлиза на около 89 млрд. евро. Износът за Европейския съюз за Русия достига над 50 млрд. евро, а вносът оттам – 38 млрд. евро.
От ТАСС припомнят, че след началото на СВО някои страни от ЕС поеха курс към отказ от руските енергийни ресурси. На 5 декември 2022 г. влезе в сила общностното ембарго върху доставките на офшорен нефт от Русия. Страните от Групата на седемте (G7), ЕС и Австралия въведоха таван на цените за морския руски петрол от 60 долара за барел за техните подчинени кораби и територии.
От 5 февруари 2023 г. подобни ограничения започнаха да важат за доставките на петролни продукти от Русия. Някои страни от ЕС, като Германия, също започнаха да отказват да купуват руски газ.
Ситуацията с енергийната сигурност на ЕС се влоши и от саботажа на газопровода „Северен поток“. Някои европейски експерти отбелязват, че подобна политика на блока е довела до бързо нарастване на цените на енергията.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски