Германският концерн Daimler Truck AG ще се оттегли от капитала на КАМАЗ (производител на дизелови камиони, автобуси, трактори, комбайни, електроагрегати, мини-електростанции бел.ред.) през 2024 г. Това е заявил ръководителят на базирания в Челябинск автомобилен гигант Сергей Когогин в интервю за вестник „Ведомости“, цитиран от Известия.
„Формално, доколкото ни е известно, те са приключили процеса на прекратяване на участието си в капитала на КАМАЗ през тази година. По-нататъшните им планове по отношение на нашата компания не са известни. За нас е много по-важно, че прекратяването на отношенията с европейските партньори, което със сигурност промени продукта ни, не се отразява на способността ни да произвеждаме товарни автомобили и да развиваме моделната си гама“, отбелязва Когогин.
По думите му Mercedes-Benz Group AG (германска автомобилна компания бел.ред.) не участва в руската компания от февруари 2022 г. насам. Daimler (германска автомобилна компания бел.ред.) притежава 15% от акциите на КАМАЗ. Не се уточнява кой е станал купувач и каква е била сумата на сделката.
Daimler става акционер в КАМАЗ през 2008 г., като придобива 10% от производителя на камиони от инвестиционната компания Troika Dialog. Сега основните акционери на КАМАЗ са Държавна корпорация „Ростех“ (47,1%) и „Автоинвест“ (23,5%). Последната е собственост на Варданян (притежава 20% чрез попечител), Когогин (30%) и бизнесмена Николай Тимохин (50%).
Отбелязва се, че технологиите на Мерцедес са изиграли значителна роля в модернизацията на моделната гама на КАМАЗ. Така през есента на 2013 г. започва серийното производство на влекачи от поколение К4 („КАМАЗ 5490“) – те започват да използват кабината на камиона Mercedes Axor от 2001 г., произвеждана по лиценз в Русия, както и дизеловия двигател Mercedes Axor.
От Известия припомнят, че през ноември 2023 г. КАМАЗ обяви, че заводът е сглобил първия „антисанкционен“ самосвал от поколение K5. В същото време Rostec съобщи, че главният трактор от поколение K5 вече се състои от 70% руски части (около 2,3 хиляди различни компонента). Производството на всички компоненти ще бъде напълно локализирано през 2024 г., обещават от държавната корпорация.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски