Според доклада на специалния съветник на Министерството на правосъдието Робърт Хър, публикуван на 8 февруари, президентът Джо Байдън е запазил документи, свързани с Украйна, които са били класифицирани като „секретни“ и „поверителни“, пише The Epoch Times.
В доклада от 388 страници се посочва, че ФБР е открило папка с надпис „VP Personal“, съдържаща два документа – лист за телефонни разговори и теми за разговор с тогавашния украински премиер Арсений Яценюк, който се е състоял на 11 декември 2015 г. означен като „секретно“.
В горния десен ъгъл на листа има ръкописна бележка от президента Байдън, в която той моли изпълнителния си асистент да „получи копие от този разговор от Sit Rm за моите записи, моля“. Документът е обозначен като „конфиденциален“ и „САМО ЗА ЧЕТЕНЕ, НЕ КОПИРАЙТЕ“.
Освен това едно приложение в доклада гласи, че президентът Байдън е запазил бележка със заглавие „САЩ. Енергийна помощ за Украйна“, от септември 2014 г. Резултатите от прегледа на класификацията показват, че бележката е „поверителна“.
По това време Байдън беше вицепрезидент при администрацията на Обама. Синът му Хънтър Байдън се присъединява към борда на директорите на украинската енергийна компания Burisma Holdings през май 2014 г.
Хър обаче заявява, че има „основателно съмнение, че Байдън умишлено е запазил“ документите. Той отказа да повдигне обвинения, позовавайки се на липса на доказателства за това.
„В ръкописната бележка на Байдън не се изисква изпълнителният асистент да запази в архива си класифицирания лист с точките за разговор, а само стенограмата от самия телефонен разговор“, се посочва в доклада, като се добавя: „И никое съдебно жури не може да установи, че същността на разговора между Байдън и украинския премиер е информация свързана с националната отбрана“, се казва в доклада.
Хър също така отбелязва, че е установено, че президентът Байдън „умишлено е задържал и разкрил класифицирани материали след вицепрезидентството си, когато е бил частно лице“.
Тези материали включват „маркирани класифицирани документи за военната и външната политика в Афганистан и тетрадки, съдържащи ръкописни записи на г-н Байдън по въпроси за националната сигурност и външната политика, засягащи чувствителни разузнавателни източници и методи“.
Въпреки това Хър твърди, че „доказателствата не установяват вината на г-н Байдън извън всякакво съмнение“ и че „наказателното преследване на Байдън е неоправдано и въз основа на разглеждането на утежняващите и смекчаващите фактори, посочени в принципите на федералното наказателно преследване на Министерството на правосъдието“.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски