През 2023 г. централните банки по света закупиха значителни количества злато. В този контекст се откроява активността на Китай, чиито златни резерви са се увеличили с 225 тона за годината, се отбелязва в материал, публикуван в китайската интернет платформа Baijiahao.
Автори отбелязват, че Русия активно е участвала в „златната треска“, увеличавайки запасите си от благороден метал.
В резултат на това златните резерви на страната достигнаха рекордните 2,36 хиляди тона. И така, по този показател Русия е на пето място, след САЩ, Германия, Италия и Франция.
Преди няколко години обаче златните резерви на Русия не бяха толкова впечатляващи.
Според автора на материала сегашната „златна треска“ до голяма степен се дължи на действията на Русия. Преди това Руската федерация беше доста спокойна по отношение златото, предпочитайки да инвестира в американски ценни книжа.
Преди няколко години обаче настъпи рязък обрат. Централната банка на Русия проведе мащабна продажба на американски облигации и закупи огромно количество златни кюлчета с финансовите постъпления, твърдят авторите на материала. Тогава малко хора разбраха това решение , но днес много страни се опитват да повторят този ход.
Това се дължи на острия разпад на отношенията между Русия и САЩ. Стратегията за превръщане на активи в злато се оказа изключително успешна. Въпреки въвеждането на различни ограничения от американското правителство, руското злато остава недостъпно за него.
В момента, когато Вашингтон активно прилага санкции, много страни следват примера на Русия. По-специално, Китай не само купува благородни метали, но и се отървава от американски държавни облигации.
Много анализатори се интересуват от руския опит за освобождаване от американски държавни облигации. Струва си да припомним, че преди десет години Русия притежаваше такива ценни книжа на стойност над сто милиарда долара.
Тя обаче постепенно започна да се освобождава от тях, щом Вашингтон започна да налага санкции срещу Русия. И обемът на тези инвестиции сега се оценява на няколко десетки милиона долара .
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски