Очаква се 80 точки в цялата страна да бъдат блокирани от тежка техника. На среща със земеделски производители, кабинетът предложи схеми за подпомагането им. Обещани бяха 150 милиона лева за животновъдите, млекопреработвателите и производителите на плодове и зеленчуци, пише БНТ.
Предвижда се и зърнопроизводителите да получат помощ само ако докажат пред данъчните, че са работили на загуба през миналата година. След като предложенията са били обсъдени с браншовите организации е решено, че не удовлетворяват исканията им.
Протестите започнаха още вчера като над 20 аграрни сдружения поискаха оставката на земеделския министър Кирил Вътев пред ресорното министерство. Те бяха поканени на среща с министъра, но до конкретен резултат – не се стигна.
Премиерът отговори, че искането за оставка е бло „политическо“. По думите му зърнопроизводителите основания за протести нямат. Денков допусна и че не е случайно, че протестите се правят малко преди предстоящата ротация в кабинета.
„Няма основания за тези протести. Не е случайно, че те се правят малко преди предстоящата ротация в кабинета. Очакваме през следващите дни да продължим диалога със зърнопроизводителите и да подпишем новия меморандум за съвместни действия, за чиито точки се съгласихме вчера на срещата с тях. Всеки ден с протести забавя възможността да подпомогнем точно тези производители, които наистина в момента са в нужда„, каза Денков.
„Подаването на годишна данъчна декларация е задължение за всеки бизнес. Нежеланието на зърнопроизводителите да докажат загубите си за 2023 година, за да се възползват от предложението на кабинета за допълнителна финансова подкрепа, е необяснимо„, добави още Денков.
„Правителството не може да подпомага зърнопроизводители, които могат да се окажат на печалба за 2023 г. – нито с държавни, нито с европейски средства. Това противоречи на икономическата логика и на правата и интересите на другите граждани на страната. За 2018, 2019, 2020 г декларираната печалба е между 900 млн. лева и 1 млрд. лева. За 2021 г. печалбите скачат на 2 млрд лева, декларирани, а през 2022 г – 3 млрд. лева. Дали през 2023 сектора е бил на загуба предстои да видим от финансовите отчети„, каза Денков.
Николай Денков заяви, че за 2023 г. България е на второ място в ЕС след Полша по обема на средствата , които са предоставени на земеделските производители във връзка с проблемите, възникнали от войната в Украйна.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски