На Световния икономически форум в Давос, Швейцария, се обсъжда потенциалното завръщане на бившия президент Доналд Тръмп в Белия дом. Много от присъстващите бизнес ръководители отбелязаха, че американските индустриални лидери изглеждат сравнително необезпокоени от поредния мандат на Тръмп, докато чуждестранните им колеги се притесняват от потенциалното въздействие върху глобалните конфликти и имиграционни рестрикции, съобщава Off The Press.
Въпреки това някои американски бизнесмени предупреждават да не се надценяват възможностите на изпълнителната власт и подчертават, че в американското правителство са заложени механизми за взаимен контрол и баланс на трите основни власти.
Един от ръководителите отбелязва, че европейците може би не разбират напълно колко слаби могат да бъдат указите на изпълнителната власт, и подчертава ролята на съдебната система и на вероятното разделения Конгрес при формирането на политиката.
Анонимен главен изпълнителен директор на банка изрази раздразнение от преувеличаването на медиите за предполагаемата заплаха от президентството на Тръмп, заявявайки, че „само лае и не хапе“. Той отхвърли твърденията за Тръмп за фалшифициране на изборите през 2020 г. като празна реторика и уверено прогнозира победата му на следващия изборен цикъл, позовавайки се на популярността на определени негови политически позиции.
„Не съм сигурен, че европейците разбират колко слаби са указите на изпълнителната власт“, заявява директорът. „Ние имаме съдебна система. Конгресът вероятно ще бъде разделен. Редно е да сме предпазливи, но това няма да е краят на света. … Той ще спечели президентския пост“, прогнозира изпълнителният директор. „Много от политиките му са правилни“, добавя той.
Въпреки някои разногласия сред вътрешните лица, по-широката реакция на потенциалното преизбиране на Тръмп е до голяма степен негативна сред глобалистките кръгове. Много чуждестранни изпълнителни директори се опасяват от увеличаване на геополитическото напрежение и по-изолационистки подход към имиграционната и търговската политика. Европейският съюз вече предприе стъпки за утвърждаване на своята независимост от някои американски цели и други държави може да последват примера му, ако приоритетите на администрацията на Тръмп продължат да се разминават с тези на международната общност, пише Off The Press.
На фона на тези опасения някои експерти изтъкват възможността през следващите няколко години да се очертае различен политически пейзаж. И Демократическата, и Републиканската партия претърпяват промени в идеологията и ръководството и може да се появят нови възможности за сътрудничество и компромис. Тези промени обаче може да не са достатъчни, за да успокоят опасенията за евентуално второ президентство на Тръмп, особено като се имат предвид трайните последици в резултат от предишни политически решения и дипломатическото напрежение, завършва материалът.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски