Ново проучване, използващо съществуващите тенденции от последните 20 години, прогнозира намаляване на населението в хиляди американски градове през следващите 80 години, съобщава New York Post.
Изследователи от Университета на Илинойс в Чикаго използваха прогнозни данни за населението, за да установят, че до 2100 г. почти половината от близо 30 000 града в САЩ ще претърпят демографски спад. Той ще представлява 12-23% от населението на тези градове, се посочва в проучването. Последиците от това намаляване ще доведат до „безпрецедентни предизвикателства“, се казва още в проучването.
Тези градове могат да се сблъскат със загуба на базови услуги като транспорт, чиста вода, електричество и достъп до интернет. Освен това проблемът, който обезлюдяването поражда, е „намаляването на данъчната основа“, което със сигурност ще се отрази на основните градски услуги.
„Едновременно с това тенденциите за увеличаване на населението в ресурсоемките предградия и крайградски райони вероятно ще отнемат достъпа до необходимите ресурси в обезлюдяващите се райони, което допълнително ще изостри предизвикателствата пред тях“, се посочва в доклада.
„Въпреки че имиграцията би могла да играе важна роля, предизвикателствата, свързани с разпределението на ресурсите, ще продължат да съществуват, освен ако не настъпи промяна в парадигмата, която се основава единствено на планирането на растежа“, твърди още докладът.
Проучването установява, че градските центрове с по-ниски средни доходи на домакинствата в Североизток и Средния Запад е по-вероятно да се обезлюдят с течение на времето, отколкото западните и южните региони в САЩ.
Авторите на изследването прогнозират, че Хавай и окръг Колумбия изобщо няма да претърпят загуба на хора.
Макар че обезлюдяването се наблюдава в много малки градове в страната, явлението се случва в големи „столични центрове“ като Детройт, Кливланд и Сейнт Луис, където то е „умерено до бавно“.
Докато тези градове се обезлюдяват, заобикалящите ги „предградия и крайградските райони“ привличат жители.
Същата тенденция се случва в южните столични центрове като Кълъмбъс, Джорджия.; Бирмингам, Алабама; и Мемфис, Тенеси.
От друга страна, сини щати като Калифорния и Ню Йорк отбелязват отлив на жители към южните червени щати след пандемията от Ковид.
Феноменът, наречен „миграция на слънчевия пояс“, се дължи на високите разходи за живот и високите данъци, съобщава FOX Business.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски