След Орбан и словашкият премиер Роберт Фицо се превръща в мишена на ЕС

от Лазар Лазаров
Роберт Фицо, премиер на Словакия

Европейският парламент прие резолюция, осъждаща Словакия, което е поредният ход на федералисткия елит в Брюксел да атакува антиглобалистките и суверенни правителства в Централна Европа, пише The European Conservative.

С 496 гласа „за“, 70 „против“ и 64 „въздържали се“ ляво-либералното мнозинство в Европейския парламент прие резолюция, поставяща под въпрос способността на Словакия да се бори с корупцията и да защити бюджета на ЕС ако реформата на Наказателния кодекс, предложена от новата администрация на Роберт Фицо, бъде приета.

Новата резолюция, осъждаща Словакия, се основава на политическо пристрастие, докато е загрижена за „върховенството на закона“.

Суверенисткият подход на Фицо, критиките му към санкциите на ЕС срещу Русия и отхвърлянето на военната помощ за Украйна го поставят в същата позиция като унгарския лидер Виктор Орбан – също очернян от институциите на ЕС заради консервативната му позиция по въпроси като Украйна, миграцията, джендър идеологията и федералистките планове за отнемане на още повече правомощия от държавите членки, отбелязва изданието.

Не след дълго европейските институции започнаха да преследват правителството на Фицо, а промените в Наказателния кодекс предизвикаха гнева на левия елит в Брюксел под предлог „върховенство на закона“.

Според предложенията на словашкото правителство новият закон ще намали наказанията за финансови престъпления и ще премахне специалната прокуратура. Този орган е създаден от предишното правителство, за да разследва случаи на организирана престъпност и корупция, но е преследвал длъжностни лица, полицаи, съдии, прокурори, политици и бизнесмени, свързани със Смер – партията на премиера Фицо,  който обвини органа в политическо пристрастие.

Както заяви унгарският евродепутат от Фидес Балаш Хидвеги по време на дебата относно Словакия в Европейския парламент на 13 декември:

„Реформата в наказателното право, представена от новото словашко правителство, е вътрешен въпрос. Това трябва да се обсъди задълбочено в Словакия. Въпросът няма отношение към дневния ред на Европейския парламент. Преди няколко месеца Словакия взе ясно решение на изборите: след няколко години на политическа нестабилност тя избра ново правителство, което да поеме властта. Дали сегашното мнозинство в Парламента харесва този резултат или не, е напълно без значение. Парламентът не трябва да се използва за реванш срещу изборно поражение.“

Стриктното наблюдение на ЕС на „Смер“ контрастира с неотдавнашното благосклонно отношение към новото лявоцентристко полско правителство, което предприе агресивно овладяване на обществената телевизия на страната. Това лицемерие подхрани резолюцията, приета от Европейския парламент, който „отбелязва със загриженост планираното преструктуриране на Словашкото радио и телевизия, основната обществена телевизия на страната“. В същия текст необяснимо се критикува словашкият министър-председател, че прибягва до „език на разделението, за да поляризира словашкото общество“, пише The European Conservative.

Предложената правна реформа все още не е гласувана от словашкия парламент, но опозиционните партии вече организираха четири антиправителствени демонстрации, като хиляди техни поддръжници излязоха по улиците с подкрепата на ЕС, завършва материалът.

Фицо застана зад Орбан срещу опита на ЕС да ѝ отнеме права

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!