Кипър поднови призивите си към Европейския съюз да обяви части от Сирия за безопасни за репатриране, за да облекчи мигрантската криза, обхванала средиземноморския остров.
Министърът на вътрешните работи Константинос Йоану заяви пред Ройтерс, че кипърското външно министерство планира да повдигне въпроса пред Европейската комисия през следващите дни, тъй като Никозия се стреми да облекчи тежестта на нарастващия брой на търсещите убежище през новата година.
„Започването на дискусия за преоценка на въпроса за Сирия е от решаващо значение за нас“, заяви Йоану пред информационната агенция. „Имаме пет пъти повече мигранти от всяка друга държава членка на първа линия“, добави той, като най-голямата група от тях е от Сирия.
Колко процента от всички французи искат забрана за мигрантите? Показателна е и тяхната власт
Търсещите убежище се опитват да стигнат до Кипър по два основни начина – или с лодка през Средиземно море, или като преминат по суша в Турция, влизат в окупирания от Турция Северен Кипър, преди да бъдат контрабандно преведени през демилитаризираната буферна зона в международно признатата южна част на острова, населена предимно с кипърски гърци.
По време на Глобалния форум за бежанците на ООН, който се проведе тази седмица в Швейцария, Йоану отбеляза, че в настоящия момент търсещите убежище се равняват на 5% от населението на Кипър, което е над три пъти повече от средното за ЕС ниво от 1,5%.
„Този рязък скок в броя на молбите за убежище натоварва значително инфраструктурата и системата за прием в страната“, казва Йоану.
Потвърждавайки ангажимента на Никозия да продължи да помага на нуждаещите се и подчертавайки работата на правителството по модернизиране на съоръженията за предоставяне на убежище, Йоану изрази желанието си Брюксел да помогне за облекчаване на тежестта върху най-близкоразположената до Близкия изток територия на ЕС.
Той похвали Ливан, който по думите му е помогнал за прехващането на „много“ рибарски лодки, тръгващи от Сирия към острова – пътуване от около 180 км, което обикновено отнема около 20 часа в зависимост от условията на плаване.
Едно от предложенията, които кипърското правителство възнамерява да представи, е идеята за „безопасни зони“, в които търсещите убежище да бъдат обработвани в офшорни центрове, разположени извън Европейския съюз. Такива планове вече са инициирани от отделни държави членки, включително Италия с Албания и Дания с Руанда, въпреки че все още няма напълно действащо споразумение.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски!