Фермери производители от цялата страна се събраха пред Министерството на земеделието и храните в столицата, за да изразят своето недоволство от работата на ресорния министър Кирил Вътев и да му поискат оставката.
Протестът се организатора от представителите на Обединени български животновъди, Национален съюз на говедовъдите в България, Институт на жените фермери, Асоциация на биволовъдите в България и Национална асоциация на оранжерийните производители.
Протестиращите не приеха поканата от министъра да влязат в сградата на МЗХ за разговори и на свой ред призоваха екипа на министерство да слезе при тях. „Ако имат готовност да изпълнят нашите решения да дойдат при нас“, каза председателят на браншовата организация „Обединени български животновъди“ Бойко Синапов.
На част от плакатите на недоволните земеделци беше написано: „Оставка за гробокопача Вътев“
Малко след това при протестиращите слязоха двама от заместник-министрите – Александър Йоцев и Диан Стратев. Те бяха посрещнати с обидни реплики и до разговори не се стигна. След това протестът тръгна към т.нар. „триъгълник на властта“ – Министерски съвет, Президентство и Парламент. Целта на организаторите му е да поставят проблемите си лично пред министър-председателя.
Протестиращите фермери настояват за следното:
- Помощта за войната в Украйна да бъде изплатена 100% на всички фермери съгласно меморандума, подписан на 20 септември;
- Да отпадне модулацията за помощта по de minimis;
- Да отпадне модулираната ставка при обвързаното производство и ставките да се възстановят до предишните нива;
- Да се осигури необходимият бюджет по преходната национална помощ за необвързаната подкрепа и ставките да се върнат на нивото им от 2022 г.;
- В бюджет 2024 г. да бъдат заложени 426 млн. лв. за нова помощ за фермерите във връзка с войната в Украйна.
Част от тези искания вече намериха своето развитие, тъй като помощта за войната в Украйна вече е с нов таван – 280 хил. евро по решение на Европейската комисия, а не както беше до сега – 250 хил. евро. След одобрение на нотификацията 5 млн. лв. ще бъдат платени на допустимите бенефициенти по отношение на новия праг. Освен това остават 39 млн. лв., които вероятно ще бъдат доплатени при същите условия. За да стане това е необходимо решение на Управителния съвет на Държавен фонд „Земеделие“.
Наскоро стана ясно, че помощта за войната в Украйна ще се прилага поне до края на първото полугодие на 2024 г.