Земеделски производители излизат на протест. Те ще поставят своите искания за финансово подпомагане, което да позволи фермите им да оцелеят и за да не продължава закриването на стопанства, съобщи БНТ.
Два месеца след протестите на земеделци и животновъди, които бяха спрени с подписването на меморандум с кабинета „Денков – Габриел“, днес браншовите организации излизат по улиците на София с искания за оставката на министъра на земеделието и храните Кирил Вътев. Протестът беше обявен във вторник на пресконференция в БТА.
Шествието ще тръгне в 11:00 часа от Министерството на земеделието и храните и ще завърши пред Министерския съвет.
Земеделците настояват полагаемата им се компенсация за войната в Украйна да бъде изплатена изцяло и веднага съгласно меморандума, подписан на 20 септември.
Настояват също така в бюджет 2024 г. да бъдат заложени и осигурени 426 млн. лв., с които да бъдат компенсирани загубите на животновъдите.
„Неща от меморандума, които се изписаха, не са изпълнени – проблеми има от две-три години. Всички земеделци го разбират по джоба си. Парите намаляха, ставките преди две години бяха по-високи, отколкото сега. Този месец закъснява плащането по една схема, заявена от хората„, обясни пред БНТ Иво Чалъков, председател на сдружението на животновъдите в Югозападна България.
Компенсациите за вноса от Украйна ще бъдат преразпределени и изплащани до юни месец догодина, посочи той.
„От района ми звъняха много хора, искат да отидат на протеста и казват – време беше нещо да направим.Има разминавания – нещо не е точно, не е коректно направено, за да излизаме на протест“.
„Браншът отива към тежък упадък. Искаме хората да могат да ядат български плодове и зеленчуци и месо, и да пият българско мляко“, каза Димитър Зоров от Националния съюз на говедовъдите в България (НСГБ) по време на пресконференцията в БТА.
По думите му шествието и протестът са законни. „За организацията сме разговаряли с МВР. Автобусите ще оставят хората пред земеделското министерство и ще отидат пред бившия партиен дом. Призоваваме столичният кмет да бъде съпричастен и да определят място пред Министерството на земеделието да изчистят колите от синята зона, за да могат протестиращите да дойдат„, заяви Зоров.
Позицията на Димитър Зоров подкрепиха:
Бойко Синапов от Обединени български животновъди;
Пенка Христова – Институт на жените фермери;
Иван Чалъков – Съюз на животновъдите в България;
Мария Степанчева – Асоциация на биволовъдите в България;
Велин Георгиев – Национална асоциация на оранжерийните производители.
Според браншовите организации от поставените преди месец искания за подобряване на ситуацията в сектора не е изпълнено нищо.
„Основният проблем за големите ферми е да се изплати неполучената помощ за Украйна„, посочи Зоров.
Същевременно министър Вътев коментира, че е озадачен за какво става дума, тъй като индикативният график за разплащанията е качен, известен е. „За първа година ние нямаме история назад, с която да сравним как се случват новите 50 мерки. Досега бяха 30, а сега са 50, е цялата система за разплащане е доста по-усложнена и административно, и от гледна точка на самите стопани като заявления„, обясни той пред журналисти същия ден.
Източници: БНТ, Дир.бг