Наближаващият икономически котел в САЩ. Часовникът тиктака!

Долар

Сегашните икономически проблеми повишават значително рисковете за просперитета на американците, особено на тези със скромни финансови средства. Тези безпрецедентни, едновременно протичащи икономически противоречия произтичат пряко от ужасните грешки допуснати по време на вирусната паника през 2020 г., пише American Greatness.

Сеизмичните политически грешки от ерата на затварянето по време на епидемията от Ковид бяха изострени от Джо Байдън и свързаните с него републиканци-колаборационисти, за да се стигне до сегашната предколапсна ситуация в края на 2023 г.

Какви са основните проблеми за американците днес?

На първо място това са увеличаващите се лихвените проценти в условията на забавяща се икономика.

На второ е цената на енергията, която се покачва, въпреки че в Китай и другите развиващи се пазари намалява.

На трето място идват цените на жилищата в САЩ, които се повишават в условията на спадащо търсене на ипотечни кредити.

1. Повишаване на лихвите при забавяне на икономиката

По първия въпрос Федералният резерв разбуни капиталовите пазари, като предупреди, че е необходимо да запази лихвените проценти по-високи за по-дълго време, за да се бори с постоянната инфлация. При нормални икономически цикли лихвените проценти се повишават в очакване, че бързият икономически растеж ще предизвика недостиг на капитал и/или голямо търсене на кредити. Но в настоящото блато нито една от тези типични динамики не се наблюдава.

Доходността на 10-годишните съкровищни облигации се повиши от 0,80% през март 2020 г. до 4,50% миналата седмица, което е най-високото ниво от 2007 г. насам. Същевременно се появяват и признаци на икономическо забавяне. Например най-добрият показател за производството – ISM Manufacturing PMI – вече 10 поредни месеца е в период на свиване, т.е. в режим на рецесия, който е под 50 пункта.

Потребителите също отразяват тази слабост на заводите. Макар че през последните седмици потребителското доверие се повиши малко, то все още е под най-лошите нива от пролетта на 2020 г., когато целият свят бе блокиран. Всъщност стандартното проучване на потребителското доверие, провеждано от Мичиганския университет, наскоро достигна най-ниските си нива за всички времена, като индексът се изчислява още от 70-те години на миналия век. Според доклад на Goldman Sachs загубите по кредитните карти са достигнали най-ниското си ниво от финансовата криза през 2008 г., тъй като кредитополучателите, които са подложени на стрес, не могат да плащат дори минималните си вноски.

И въпреки това лихвените проценти са по-високи. Защо?

Всички отговори произтичат от политическите катастрофи, които започнаха по време на паниката от Ковид-19 преди 3 години и половина. Ненаучните и до голяма степен незаконни забрани бяха временно „финансирани“ чрез достигане на безпрецедентни за САЩ нива на разходи и заеми след Втората световна война. Даването на пари на хората, за да си останат вкъщи, и на предприятията, които бяха принудени да затворят, доведе до бягство от дълга, галопираща инфлация и системни измами.

Тези гигантски грешки само се засилиха, след като Джо Байдън встъпи в длъжност. И така, вместо политиката и инфлацията да се нормализират, дефицитът се удвои тази година спрямо миналата.

2. Въпреки че Китай е в криза петролът поскъпва

От години насам Китай е основният двигател на световните цени на петрола. Икономиката на азиатската старана е много по-ориентирана към петрола, отколкото американската. Освен това, за разлика от САЩ, Китай не разполага с такива огромни природни енергийни ресурси, които да задоволят промишленото търсене от вътрешни сондажи. Но през последните тримесечия се появява забележително и ново разминаване – цената на суровия петрол се покачва, дори когато Китай е в криза. Черното злато поскъпна повече от два пъти от март 2020 г. и в момента се намира малко над 90 долара за барел.

И така, какво се случва? Инфлацията, предизвикана от фискалната вакханалия през 2020 г., изпрати цените на петрола и всичките суровини устремно нагоре, като активи за защита от инфлация. След това, в допълнение към тази криза, войната на Байдън срещу американската енергетика затрудни производството тук, в „Саудитска Америка“. Едновременно с това повишаването на лихвените проценти в САЩ създава огромно главоболие за китайските държавни предприятия, които са силно задлъжнели в щатски долари. Оттук – още един проблем.

3. Цените на жилищата са високи, въпреки че търсенето на ипотечни кредити намалява

Предвид високите лихвени проценти и изпадналия в затруднение потребител, търсенето на ипотечни кредити естествено се срива. Всъщност молбите за ипотечни кредити са намалели най-бързо от почти 30 години насам.

Ето как Джоел Кан, главен икономист на Асоциацията на ипотечните банкери, оценява сегашното състояние на търсенето: Молбите за ипотечни кредити намаляха за седми път от осем седмици насам, достигайки най-ниското си ниво от 1996 г. насам.“ Той прогнозира още: „Като се има предвид колко високи са лихвите в момента, продължава да има минимална активност при рефинансирането и намален стимул за собствениците на жилища да продават и купуват ново жилище при по-висока лихва.“

Но въпреки този срив в броя на молбите за ипотечни кредити и одобренията, цените на жилищата остават много високи. Всъщност, ако се сравнят настоящите цени с нивата отпреди вирусната паника, данните на Фед в Сейнт Луис показват, че средната цена на жилище в САЩ е нараснала от 313 хил. долара в началото на 2019 г. до 416 хил. долара днес. Човек би предположил, че проблемите на потенциалните купувачи ще доведат до намаляване на цените на жилищата, но бъдещите собственици на жилища нямат такъв късмет. В резултат на това достъпността на жилищата се стопява до най-лошите нива в историята.

От проблемите до икономическия котел

Всеки един от тези три проблема, изброени по-горе, може да доведе до срив на икономиката. Тези три фактора, взети заедно, създават икономически котел.

Ето защо САЩ трябва незабавно да се заемат сериозно с фискалната стабилност. Дефицитите отново имат значение, и то голямо. Трябва също така да освободим напълно американската енергия, да премахнем пречките пред жилищното строителство и да затворим границата, за да повишим заплатите на американските граждани. Икономическият часовник тиктака. Време е за действие.

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!