Европейската комисия продължава да говори за стратегическа автономия, но се наложи да подпише договор за 180 млн. евро със SpaceX, за да изведе сателитите си в орбита, тъй като собствената европейска ракетна програма е в застой, пише Polotico.
Комисарят по въпросите на вътрешния пазар Тиери Бретон заяви пред POLITICO, че се е съгласил да се обърне към космическата компания на Илон Мъск, с когото напоследък се скара по въпросите на цифровата политика заради собствеността му в X (бившия Twitter) /за което КритичноБГ ви информира/, защото европейската ракета-носител Ariane 6 се бави /в изграждането/.
„Трябва да изстреляме четири спътника през следващата година“, каза Бретон в рамките на министерска среща в Севиля във вторник. „И като се има предвид, че Ариана 6 все още няма да бъде на разположение, приех предложението на Европейската космическа агенция да използваме SpaceX.“
По предварителен план изстрелванията ще се проведат през април и юли, като всяко от тях ще изведе в орбита два спътника за геонавигация „Галилео“, каза той.
Както POLITICO съобщи за първи път през април, Комисията разглежда алтернативни варианти за ключови мисии до 2024 г. поради скъпоструващите закъснения на Ariane 6, която все още не е разрешена за изстрелване, и оттеглянето на по-старата система Ariane 5.
Първоначалният план предвиждаше четирите спътника „Галилео“, които съставляват алтернативата на американската GPS мрежа в ЕС, да бъдат изстреляни с руската ракетна система „Союз“, чиято версия беше изстреляна от европейския космодрум във Френска Гвиана. Войната на страната срещу Украйна обаче провали тази възможност.
Ако „Ариана 6“ вървеше по план, това нямаше да е проблем, тъй като първото ѝ изстрелване беше планирано още през 2020 г.
„Имахме календар, който беше обещан и не беше спазен“, каза Бретон за Ariane 6 – програма, разработена от Airbus и дъщерното дружество на Safran ArianeGroup. „Имаше закъснения отново и отново. Заради тези закъснения трябваше да вземем определени решения.“
Преди обаче да бъдат уточнени датите за изстрелване от SpaceX, ЕС първо трябва да договори споразумение за сигурност с американските власти, което да гарантира на европейските инженери денонощен достъп до най-съвременните спътници „Галилео“ и правото да изтеглят технологията, ако ракетата се повреди и полезният товар бъде загубен в морето.
„Става дума за спътници от критично значение, така че все още преговаряме с американската страна“, каза Бретон.