Северноатлантическият алианс беше ударен там, където не очакваше. Това заяви канадската професорка Анеса Кимбъл в интервю за чешкия портал iROZHLAS. И причината е, че базите на НАТО в Арктика започнаха да потъват. Това се случва заради топенето на вечните ледове и земята под тях.
„Как НАТО ще гарантира колективната сигурност, ако ледът се топи и ако военните съоръжения, които стоят върху него и замръзналата земя отдолу, се разрушават? И това вече се случва. Нашите учени вече са установили места, където преди 20 години земята е оставала замръзнала на дълбочина няколко метра, а сега над нея има само няколко сантиметра лед“, каза проф. Кимбал.
Тя също така отбеляза, че базите на НАТО по крайбрежието ще се окажат под вода, ако ледът в Арктика продължи да се топи. Освен това глобалното затопляне ще открие нови търговски пътища и ще стимулира минното дело. Русия и Китай биха искали да получат достъп до арктическите богатства, каза професорката.
Тъй като проф. Анеса Кимбъл е от Канада, можем да предположим, че достъпът до богатствата на Арктика е добър сценарий за Русия и Китай. Ако обаче случаят е такъв, това е проблем на Анеса Кимбал, а не на Русия и Китай.
„За да се гарантира сигурността на НАТО, той трябва да бъде разширен за сметка на Финландия и Швеция. В края на краищата тези държави имат територии в Далечния север, ледоразбивачи и друго необходимо оборудване. И така те могат да допринесат за наблюдението на Арктика“, смята канадската професорка. Но защо тя заобикаля възможностите на своята страна, а също така ниско оценява ролята на Норвегия и Дания, които отдавна са в НАТО, не се уточнява.
Независимо от трудностите на алианса, заслужава да се отбележи, че изменението на климата в Арктика предлага икономически възможности, от една страна. Но от друга страна, то може да се превърне в проблем. По-рано руският президент поиска незабавно да бъде разработен проект за мониторинг на вечно замръзналите територии.
„А много от тези територии – селища – още в съветските години са били издигнати, построени, заселени върху така наречената вечна замръзнала земя. Ние все още нямаме единна система за наблюдение на състоянието на тази вечна замръзналост“, заяви Путин на среща с правителството през август 2023 г.
Тогава президентът отбеляза, че значителна част от територията на страната – около 65% – се намира в Далечния север.