Централните банки на много страни по света чупят рекорди в купуването на злато, отбелязва американският холдинг State Street, на чиито данни се позовава изданието Business Insider.
През първата половина на 2023 г. те вече са закупили общо 387 тона злато, но за цялата минала година са купили „безпрецедентните“ 1083 тона.
Според анализаторите на State Street тенденцията е обусловена от желанието на централните банки в различни държави да укрепят балансите си и да увеличат ликвидността си, без да увеличават кредитния риск. Вероятно това ще продължи и в бъдеще, „като се имат предвид днешните нарастващи икономически и геополитически рискове“.
И освен това, отбелязва Business Insider, тенденцията е „част от по-широко международно движение, известно като дедоларизация, целящо да намали зависимостта от долара в търговията и инвестициите, след като САЩ се възползваха от превъзходството на долара, за да наложат икономически санкции на някои държави. Китай и Русия оглавиха кампанията срещу долара, а останалите държави от БРИКС също обмислят перспективата за обща валута.“
Много анализатори посочват, че дедоларизацията е свършен факт. А фактът, че много централни банки са започнали да отделят много повече средства за закупуване на злато, също е подчертаван по-рано от експертите и специализираната преса. Трябва да се отбележи обаче, че дедоларизацията не е бърз процес и ще отнеме години. За сега доларът все още е основната валута в международните разплащания. Да, неговият дял намалява, докато този на юана се покачва.
Но американската валута все още представлява повече от 80% от разплащанията, докато юанът – около 4,5%. Делът на еврото е около 6%, но перспективите пред валутата на Европейския съюз в международните разплащания са наистина много слаби предвид икономическия спад в страните от общността.