Сетиха се! МВР започвали проверки по пътищата
Министърът на вътрешните работи Даниел Митов е разпоредил всеобхватна проверка на състоянието на опасните участъци от пътната мрежа на територията на цялата страна, информират от пресцентъра на МВР. Компетентните полицейски структури в Главна дирекция „Национална полиция“ и областните дирекции на МВР ще проверяват дали опасните участъци, идентифицирани чрез интерактивната карта на Дирекция „Комуникационни и информационни системи“, са сигурни за движение и обезопасени съгласно издадените предписания на полицията, както и дали са издадени предписания за тях.
Още следващата седмица Митов ще представи на министър-председателя Росен Желязков доклад с предложения за комплексни мерки, чиято цел е сериозно подобряване на пътната безопасност, както е записано и в програмата с приоритетите на правителството, информират от МВР.
“Крайно време е да прекратим войната на пътя, която убива нашите деца и близки, като се превръща в риск за националната сигурност на България. В рамките на законовите ми правомощия като министър на вътрешните работи няма да пожаля усилия и време, за да не допускаме повече по българските пътища да загива бъдещето на нашата нация“, заяви министър Митов.
“Категорично няма да приема “дежурните” оправдания, че са необходими нови промени в законите, свързани с пътната безопасност. Да, направени са и ще бъдат направени предложения, но дотогава МВР няма да стои безучастно и като регистратор на гише да вписва поредните жертви и ранени на пътя. Ние можем и в най-кратки срокове сме длъжни да предприемем конкретни мерки, които законът ни разрешава“, допълва той.
„Възраждане“ пита: Докога дупките ще поемат отговорност, а чиновникът – не?
По разпореждане на и.д. главен секретар на МВР главен комисар Мирослав Рашков, още днес и утре необозначени автомобили с цивилни служители от Криминална полиция излизат по пътищата в страната, за да следят за нарушения на правилата за безопасно движение. Те имат за задача да заснемат и докладват агресивните водачи на леки и товарни автомобили, които са риск за останалите участници в движението. В координация с униформените служители, тези водачи със съответните превозни средства ще бъдат извеждани от пътния трафик за налагане на санкции.
Редакционно:
Извън напудрените фрази и заявките за действия, отново прави впечатление активността на институциите след като е отнет поредният човешки живот, в случая – на малката Сияна. Въпросът е защо подобни акции не са постоянни и регулярни, а се правят кампанийно и то – след трагичен повод. Колко още деца и възрастни трябва да умрат по нашите пътища, за да започнем да прилагаме законите. Да, много от законите ни не са никак лоши, но въпросът е контролът по спазването им и санкциите, които да имат дисциплиниращ ефект. Да не забравяме и ефективното прилагане на правосъдието. Защото правилата нямат ефект и смисъл, ако не бъдем научени да ги спазваме. Обратното е кухо законодателство. И „онези на Запад“, с които толкова обичаме да се сравняваме, не са родени научени. Просто там, ако не спазваш законите, санкциите са сериозни.
Остава и въпросът ще се наказва ли сама държавата, ако едно ведомство не е изпълнило предписание на друго ведомство – относно обезопасяването на определени участъци, например.
Както и докога ще продължи тази кампанийност. С риск да съм циничен, ще ви кажа – докато ние, масата, забравим за последните жертви. Ще се сетим отново при следващите.
Може да подкрепите КритичноБГ тук:
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ