Начало Без категория Дубна – „руският ЦЕРН“ и защо България замрази членството си

Дубна – „руският ЦЕРН“ и защо България замрази членството си

Мариян Иванов

от kritichno.e

Дубна – „руският ЦЕРН“ и защо България замрази членството си

Обединеният институт за ядрени изследване в град Дубна, Руска федерация, е създаден през 1956 година, като България е една от страните –  основателки и е негов пълноправен член от създаването му. Въпреки това, страната ни в момента е със замразено членство в него, защото не заплаща членския си внос. Разбира се, причините не са финансови, а изцяло политически. Народните представители от „Възраждане“ Ангел Янчев и Йордан Тодоров бяха поканени наскоро в института.

„Това е един огромен комплекс, в който, към днешна дата, работят близо 6000 души, научни сътрудници, като страните членки са 15, но има и още толкова, които са асоциирани. Тоест те не притежават пълните права върху всички научни изследвания и всички продукти, които този институт, с ранг на академия, създава“, каза Ангел Янчев.

Страната ни има право безплатно да ползва всеки един продукт, изследване или проект, който се създава в института, пояснява Янчев и допълва, че във всяка една от седемте лаборатории работят по 500-600 научни сътрудници. Именно затова той прави аналогията с академия. Лабораториите са по-скоро изследователски институти и са много по-всеобхватни от ЦЕРН, където България също е пълноправен член.

„Работят в сферата на високите енергии; има лаборатория, която е за радиационна физика; има лаборатория, която е за специални филтри – тракерни, насочващи, както ги наричат там. Освен това има не един, а два колайдера. Като единият, който е дълъг половин километър, е пред завършване и тази година ще бъде и първият научен експеримент, който ще проведат на него. Имат специална лаборатория, в която произвеждат магнитите за този колайдер“, разказва Янчев.

Техните колайдери не са с целите като този в ЦЕРН, уточнява народният представител.

Като друг пример за работата на института, той посочва 105-ия елемент в Менделеевата таблица – дубний, който е открит и синтезиран там. Освен него, има и такива, които още не са намерили място в нея.

И още практически ползи. В Дубна има лаборатория, която се занимава  с изследване на замърсители на въздуха, чрез радиационен анализ на мъхове.

Няколко предприятия в Московска област, които не са спазвали нормите, са закрити именно на база на тези изследвания.

В Дубна имат собствен изчислителен център, със супер компютър за научни цели, с 308 хиляди ядра и е в състояние да работи по хиляди проекти едновременно.

Дубна и ситуацията с нашето членство

Ситуацията с членството ни там е странна, коментира Ангел Янчев. През есента на миналата година разбират за нота на украинския посланик, която протестира срещу участието на руски деца, подготвени в Дубна, в състезание по физика в Бургас. Заради това, у нас започва процес за подготовка на проектно решение за прекратяване на членството на България в института за ядрени изследвания, казва Ангел Янчев.

„Това наистина би било национално предателство, защото ние сме инвестирали там, в продължение на 65 години, чрез членски внос, чрез 500 учени, български физици, които са създавали и защитавали своите дисертации там.

И към настоящия момент 23-има от тях продължават да работят в различните лаборатории на Обединения институт за ядрени изследвания. Разбирайки това, Йордан Тодоров, който е член на Комисията по енергетика от страна на „Възраждане“ в Народното събрание, зададе въпрос до Министерския съвет. На него отговори заместник министър –  председателят Атанас Зафиров, че  България към настоящия момент не възнамерява да напуска обединения институт, но ще продължи да не плаща членски внос, така както прави от 2022 година. Тоест, както сами определят Министерския съвет ситуацията – в момента ние сме със замразено членство“, казва Ангел Янчев.

Проблемът с Дубна не е финансов, а политически

Членският внос е в размер на около 1.5 милиона долара годишно и е много малка част от общия бюджет на института, който е 230 милиона за тази година. Доста по-нисък от този на ЦЕРН. Членският ни внос там също не е малък – над 7 млн. лв., но членството ни там също трябва да бъде запазено, независимо от политическата обстановка, категоричен е народният представител. Неплащането на членския внос причинява неудобство и на българските учени, защото от него са се плащали осигуровките на нашите сънародници, сега се налага да си ги внасят сами. Освен това, 20% от този членски внос се е връщал обратно у нас, под формата на проекти, които са разпределяни на български учени за техни, собствени проекти.

„А, между другото, българските учени там през годините са били изключително продуктивни, защото оценката е, че 8% от всички научни публикации са дело и резултат на усилията на българските физици там.

Бъдещото ни членство в Дубна

Мнозина български представители са били канени в института, но само ние се отзовахме, посочи Ангел Янчев. Посетихме всяка една лаборатория и разговаряхме с научните сътрудници там и сега има покана не само за нас, но и за представители на други политически сили, както и на Министерството на образованието и науката, поясни народният представител.

„Надяваме се, така както и министърът Вълчев посочи на последната комисия по образование, след промяна на политическата обстановка у нас, пълноправното ни членство да бъде възстановено“, каза Ангел Янчев.

От „Възраждане“ ще подарят за нуждите на българското образование три комплекта учебници, озаглавени „Инженери на бъдещето“, които носят от Дубна.

Може да подкрепите КритичноБГ тук:

Дарения

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ

Други новини